Več o usodi evropske ustavne pogodbe bo znano junija. Foto: EPA
Več o usodi evropske ustavne pogodbe bo znano junija. Foto: EPA

Estonski zunanji minister Urmas Paet je ob tem dejal, da želi Estonija na tak način drugim članicam EU-ja pokazati, da EU potrebuje ustavno pogodbo. To je do zdaj ratificiralo 14 držav članic, da bi začela veljati, pa jo mora potrditi vseh 25.

Ratifikacija je zastala lani junija, potem ko so najprej francoski, nato pa še nizozemski volivci na referendumu zavrnili sprejem ustavne pogodbe v njihovi državi. Članice so si zatem vzele čas za premislek o prihodnjih korakih, nove odločitve pa bodo sprejele na letošnjem junijskem vrhu.

Ustavno pogodbo so do zdaj ratificirale:
Avstrija, Belgija, Ciper, Grčija, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Slovaška, Slovenija in Španija.
O prihodnosti EU-ja in o morebitni oživitvi evropske ustavne pogodbe bodo zunanji ministri EU-ja govorili tudi na neuradnem zasedanju v Avstriji, ki bo 27. in 28. maja.

Nemški zunanji minister Steinmeier je pred časom že predstavil novo zamisel o ustavni pogodbi, ki naj bi jo Nemčija izpeljala v obdobju predsedovanja EU-ju sredi leta 2007.