EU se bo še naprej trudil okrepiti svoj status znotraj ZN-a. Foto: EPA
EU se bo še naprej trudil okrepiti svoj status znotraj ZN-a. Foto: EPA

EU je predlagal, da bi Generalna skupščina ZN-a sprejela resolucijo, s katero bi Unija v luči institucionalnih sprememb, ki jih je prinesla Lizbonska pogodba, dobila možnost, da "na ustrezen način predstavi svoja stališča" v ZN-u.

Večina držav je glasovala za protipredlog, v skladu s katerim bi bil predlog reslucije EU-ja, po katerem bi predlog resolucije še podrobneje preučili. Evropskemu predlogu so se najbolj odločno uprle afriške in karibske države ter tudi Iran ter Venezuela, saj menijo, da bi imel EU nesorazmerno veliko težo v GS-ju v primerjavi z drugimi regionalnimi povezavami.

Predlog EU-ja je predvideval, da bi na Generalni skupščini ali na konferencah ZN-a lahko govorili visoka zunanjepolitična predstavnica Catherine Ashton ali drugi visoki evropski predstavniki.

Čeprav EU ni zahteval glasovalnih pravic ali pravice do sodelovanja pri imenovanju kandidatov za položaje v ZN-u, predlog ni bil sprejet, a po navedbah evropskih virov iz New Yorka se EU ne bo vdal in ne bo opustil svojih prizadevanj za spremembo statusa.