Gre za še en pomemben korak v pripravljenosti Evropske unije na morebitne izredne zdravstvene razmere, kot je pandemija covida-19.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so dosegli politični dogovor o novi uredbi glede nujnega okvira ukrepov v primeru izrednih razmer na področju javnega zdravja na ravni EU-ja, kar bo olajšalo nakup zdravil, cepiv in surovin, aktiviralo nujna sredstva in omogočilo spremljanje proizvodnih zmogljivosti ob morebitnih novih zdravstvenih krizah.
Z uredbo bo ustanovljen odbor za zdravstvene krize, ki bo na ravni EU-ja usklajeval nabavo in dostop do zdravstvenih protiukrepov. Odboru bosta sopredsedovali Evropska komisija in država članica, ki trenutno predseduje Svetu. V skladu z dogovorom se bo morala komisija pred ukrepanjem posvetovati z odborom. S tem bodo članice imele več besede pri sprejemanju odločitev.
"Nakup cepiv proti covidu-19 na ravni EU-ja je bila zgodba o uspehu. Z današnjim dogovorom utiramo pot državam EU-ja, da se pridružijo in zagotovijo, da imajo zdravila, cepiva in medicinsko opremo za zaščito svojih državljanov," je sporočil predsedujoči Svetu EU-ja, slovenski minister za zdravje Janez Poklukar.
Dogovor v Svetu EU-ja je pozdravila tudi evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides. "To je še en ključen korak pri zagotavljanju, da ima EU orodja za boljšo pripravljenost na prihodnje zdravstvene krize in za zaščito naših državljanov kot del močne evropske zdravstvene unije," je zapisala na Twitterju.
Prihaja nov zdravstveni organ Hera
Politični dogovor je pomemben korak v procesu sprejemanja zakonodaje o novem evropskem organu za pripravljenost in odzivanje na izredne zdravstvene razmere, poimenovanem Hera. Gre tudi za enega od pomembnih zdravstvenih dosjejev v času slovenskega predsedovanja Svetu EU-ja.
Predlog o vzpostavitvi Here je Evropska komisija predstavila septembra, ob izkušnjah pri spopadanju s pandemijo covida-19 v preteklem letu. V Bruslju so ustanovitev Here označili za temeljni element evropske zdravstvene unije.
Hera bo organ, ki bo deloval v okviru Evropske komisije in ne bo samostojna agencija, omenjeni odbor za zdravstvene krize pa bo imel pri tem pomembno vlogo.
Evropska komisija je bila ob vzpostavitvi Here sicer deležna kritik zlasti Evropskega parlamenta, saj ta pri delovanju novega organa nima bistvene vloge.
Na podlagi sprejetega političnega dogovora bo dokončno besedilo Svetu predloženo v sprejetje v prvih mesecih prihodnjega leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje