Foto:
Foto:
Turški premier Erdogan (v sredini) maha pred skupinskim fotografiranjem ob spremstvu svojega zunanjega ministra Abdullaha Güla (desno).
Nizozemski premier Jan Peter Balkenende v pogovoru s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom.
Zastave kandidatk plapolajo ob zastavi Evropske unije.

Kot so se po dolgotrajnih in na trenutke ostrih pogajanjih dogovorili voditelji EU-ja in Turčije, bo slednja v posebni izjavi potrdila svoj namen, da bo do začetka pristopnih pogajanj 3. oktobra prihodnje leto podpisala protokol o širitvi pridružitvenega sporazuma na deset novih članic povezave.

Voditelji EU-ja, med njimi je bil tudi slovenski premier Janez Janša, so v sklepih vrha pozdravili odločitev Turčije, da je pripravljena podpisati protokol o prilagoditvi sporazuma iz Ankare pred dejanskim pričetkom pogajanj.

Pogajanja z odprtim koncem
Voditelji so sprva vztrajali, da bi morala Ankara protokol parafirati že v sklopu vrhunskega zasedanja, kar pa je turški premier Recep Tayyip Erdogan že v četrtek zavrnil. Po številnih dvostranskih usklajevanjih v najrazličnejših sestavah so voditelji EU-ja in Turčije končno dosegli dogovor in sprejetje celotne ponudbe.

EU poudarja, da je cilj pristopnih pogajanj vstop Turčije v EU, vendar pa so to pogajanja z odprtim koncem, katerega uspešnega izida ni moč zagotoviti. Pri tem v Uniji še posebej poudarjajo izpolnjevanje vseh meril za članstvo, določenih v Koebenhavnu.

Unija naj bi si v pogajanjih zagotovila daljša prehodna obdobja, izjeme, posebne ureditve in t. i. stalne varovalke, še posebej na področjih prostega pretoka delavcev, kmetijstva in regionalne politike. EU si bo pridržal tudi pravico, da kadar koli ustavi pogajanja, če Turčija ne bo izpolnjujevala več političnih meril za članstvo.

EU tudi poziva k nadaljevanju reform v Turčiji ter večji zavezanosti k spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Pričakuje tudi mirno reševanje sporov s sosedami, pri čemer se Grčija ne omenja posebej.

Erdogan: To ni priznanje Cipra
Turški premier Tayyip Erdogan je po sprejetju zgodovinske odločitve dejal, da pripravljenost Turčije na podpis dodatnega protokola k pridružitvenemu sporazumu ne pomeni turškega priznanja Cipra. Povedal je, da bodo pristopna pogajanja, ki se bodo začela oktobra prihodnje leto, rešila mnogo nesoglasij in izrazil zadovoljstvo nad doseženim dogovorom.

Avstrijci bodo šli na referendum
Avstrijski predsednik vlade Wolfgang Schüssel pa je dejal, da se bodo državljani o članstvu Turčije v EU-ju izrekli na referendumu. Kot je dejal, je za avstrijsko demokracijo vstop Turčije pomembna odločitev, pri čemer bodo zadnjo besedo imeli avstrijski državljani in ne parlament. Schüssel se je tako pridružil francoskemu predsedniku Chiracu, ki je tudi že napovedal referendum v Franciji o vstopanju Turčije v Unijo.

Janša: O referendumu še prezgodaj
Slovenski premier Janez Janša je dejal, da je Slovenija podprla začetek pristopnih pogajanj povezave s Turčijo. "A prav je, da je zaključek pogajanj odprt, da se ne delajo iluzije, da bo vse enostavno," je menil Janša. Odločitev je označil kot kompromisno glede na pogoje, ki so bili postavljeni. Ob tem se je dotaknil tudi napovedi avstrijskega premiera Schüssla, da bo Avstrija izvedla referendum o vstopanju v Unijo. "Če bodo ob koncu pogajanj v Avstriji ali kjer koli drugje obstajali enaki razlogi za referendum ali nasprotovanje, je odprto vprašanje. Odločitev vsi ocenjujemo z vidika situacije, kakršna je danes," je dejal.

Potrdili vstop Bolgarije in Romunije
Voditelji Unije so se na zasedanju strinjali s podpisom pristopne pogodbe Bolgarije in Romunije aprila prihodnje leto. Omenjeni državi bosta tako leta 2007 polnopravno pristopili k povezavi, če bosta le izvajali dogovorjene reforme, so dejali v Bruslju.

Konkretno le o perspektivi
Kljub velikim pričakovanjem nizozemskega predsedstva je bil politični dogovor o prihodnji finančni perspektivi, s katero je EU določil porabo med leti 2007 in 2013, edini pravi zaključek na to temo. Voditelji so v sklepu zapisali, da bo EU politični odgovor o tem vprašanju skušal doseči do junija prihodnje leto.