Foto:
Foto:

Okolijski ministri EU-ja so postavili cilje za zbiranje rabljenih baterij, kar Sloveniji naj ne bi povzročilo večjih težav.

Članice Unije bodo morale v štirih letih po uveljavitvi pravil vzpostaviti sistem, po katerim bodo zbrale najmanj 25 odstotkov vseh prenosnih baterij, v nadaljnjih štirih letih pa povečale delež na 45 odstotkov vseh baterij.

Ministri so se dogovorili za skoraj popolno prepoved kadmijskih baterij. Po besedah ministra za okolje Janeza Podobnika se je Slovenija zavzemala za popolno prepoved teh baterij, a ni dobila podpore. Odločitev ministrov mora potrditi še Evropski parlament.

Nekaj izjem za kadmijske baterije
Prepoved kadmijskih baterij, ki so za okolje zelo škodljive, ne bo veljala za zdravstveno opremo in pripomočke, alarmne sisteme in varnostno osvetljavo ter brezžične naprave, kot so mobilni telefoni. Po štirih letih veljave bo Evropska komisija zadnjo prepoved ponovno preučila.

Sprejeta Aarhuška deklaracija
Ministri so tudi dosegli dogovor o ratifikaciji Aarhuške konvencije na ravni EU-ja in njenem prenosu v pravni red povezave. Aarhuška konvencija je mednarodni sporazum, sprejet leta 1998 v Aarhusu na Danskem, ureja pa temeljna pravila o
dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v vseh okoljskih zadevah.