V Bruslju se je končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje EU-ja, kjer so govorili tudi o ukrepih za gospodarsko rast in novi evropski ustavi.
Nočemo alternative Natu
Toda obrambna in varnostna politika EU-ja mora biti komplementarna z zvezo Nato, ne njena alternativa, je ob tem poudaril predsedujoči EU-ju, italijanski premier Silvio Berlusconi. S takšnim stališčem je vrh EU-ja skušal pomiriti razburjene ZDA, ki so na srečanju Nata evropske države obtožile, da skušajo oslabiti zavezništvo.
Tudi o ukrepih za zagon gospodarske rasti
Po novem krogu medvladnih pogajanj o reformi inštitucij je evropski vrh zasedanje nadaljeval razpravo o ukrepih za zagon gospodarske rasti v Evropi in preprečevanje nezakonitih migracij. Na včerajšnjem zasedanju so pozornost namenili novi evropski ustavi. Glede spornih vprašanj - sestave Evropske komisije in definicije kvalificirane večine - še niso dosegli soglasja. Medvladna pogajanja o prvi evropski ustavi naj bi se sicer končala sredi decembra letos, tako da bi 25 držav pogodbo lahko podpisalo maja prihodnje leto. Sicer pa so na včerajšnjem zasedanju soglasno potrdili Francoza Jeana Claudea Tricheta za novega predsednika Evropske centralne banke (ECB). Položaj bo iz rok Nizozemca Wima Duisenberga prevzel 1. novembra, opravljal pa ga bo osem let.
Na srečanju tudi Anton Rop in Dimitrij Rupel
Slovenijo je na jesenskem vrhu povezave zastopal premier Anton Rop, ki sta ga spremljala tudi vodja diplomacije Dimitrij Rupel in državni sekretar na finančnem ministrstvu Sibil Svilan.
Prvič v zgodovini evropske integracije pa je danes na vrhu neki voditelj zastopal še drugega - francoski predsednik Jacques Chirac je namreč zastopal nemškega kanclerja Gerharda Schröderja, ki se je moral v Berlinu udeležiti pomembnega glasovanja v parlamentu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje