Čeprav Turčiji ni uspelo doseči dogovora z EU-jem, ostaja kandidatka za članstvo. Foto: EPA
Čeprav Turčiji ni uspelo doseči dogovora z EU-jem, ostaja kandidatka za članstvo. Foto: EPA
Erkki Tuomioja
Finski zunanji minister je dejal, da posledice bodo, ker tako ne gre več naprej, ni pa še povedal, kakšne bodo. Foto: EPA
EU prekinila pogajanja s Turčijo

Finski minister, čigar država predseduje EU-ju, je po srečanju z zunanjima ministroma Turčije in Cipra povedal, da s Turčijo niso uspeli doseči dogovora o rešitvi spora s Ciprom, a da Turčija "ostaja kandidatka za vstop v Evropsko unijo". Evropski komisar za širitev Olli Rehn je dejal, da zaradi tega pristopnih pogajanj EU-ja in Turčije ne bodo zamrznili, ampak upočasnili.

Turški pravosodni minister Cemil Cicek je dejal, da ni vzroka za prekinitev pristopnih pogajanj; dodal je, da Ciper ni predpogoj za članstvo v EU-ju. Ciprski zunanji minister Giorgos Lilikas je krivdo za prekinitev pogajanj pripisal Ankari, medtem ko njegov turški kolega Abdulah Gael opozarja, da propada pogovorov v Tampereju "ne bi smeli dramatizirati." Lilikas je dejal, da kljub dobrim nameram in prizadevanjem finsko predsedstvo ni moglo doseči dogovora, saj vsak sporazum zahteva dobro voljo vseh strani.

Tuomioja vzroka za prekinitev pogajanj ni navedel, je pa povedal, da se še niso dogovorili o datumu nadaljevanja pogajanj. Znotraj Unije se morajo najprej dogovoriti, kako se bodo nadaljevanja pogajanj o članstvu Turčije v EU-ju sploh lotili, o tem pa naj bi zunanji ministri odločali na zasedanju 11. decembra.

Finski zunanji minister je povedal, da so ukrepi za Turčijo neizogibni, a da za zdaj "še ne more govoriti o natančni vsebini posledic za turški proces približevanja EU-ju".

Turčija vztrajno zavrača pozive EU-ja
EU je sicer določil, da bi morala Turčija do 6. decembra s Ciprom doseči dogovor o odprtju turških pristanišč in letališč za ciprske ladje in letala. Če tega ne bi storila, je EU zagrozil z ukrepi in dejal, da bo Turčija zamudila zadnjo priložnost za rešitev razdeljenega Cipra.

Turčija, ki je pogajanja z EU-jem začela oktobra lani, bi morala skladno s protokolom iz Ankare, ki ga je podpisala julija 2005, v zameno za začetek pristopnih pogajanj z Unijo carinsko unijo z EU-jem razširiti na deset novih članic povezave, torej tudi na Ciper. Turčija še vedno vztraja, da bo zahtevi ugodila, a le pod pogojem, da bo Unija začela odpravljati gospodarsko osamitev severnega, tj. turškega dela Cipra.

Turčijo in EU povezujejo predvsem tesni gospodarski odnosi: Ankara v EU izvozi kar polovico svoje trgovine, izvoz EU-ja v Turčijo pa letno naraste za 20 odstotkov.

EU prekinila pogajanja s Turčijo