Če sodelovanje s sodiščem na kateri koli točki ne bo celovito, se lahko pogajanja celo prekinejo, je komisija zapisala v oceni hrvaškega napredka od začetka pogajanj.
Komisija je Hrvaško tudi pozvala k rešitvi vseh odprtih dvostranskih vprašanj s Slovenijo, BiH-om in SČG-jem. Poleg tega mora Hrvaška razrešiti tudi spore, povezane z vojno med letoma 1991-1995 in izboljšati kazenski pregon vojnih zločincev, pri čemer mora prekiniti etnično pristranskost, s katero naj bi prizadela srbske osumljence.Eden pomembnejših problemov ostaja tudi korupcija. Uradni Zagreb naj bi sicer uspel izvesti nekatere reforme, vendar pa obstajajo področja, ki zahtevajo resno obravnavo. Opozorila je tudi na diskriminacijo Srbov in Romov na področju zaposlovanja. Oblasti je pozvala, naj vsak tak primer podrobno raziščejo.
Glede gospodarstva v poročilu piše, da je makroekonomska politika Hrvaške dobra, saj je uspela doseči relativno nizko inflacijo, stabilen izmenjalni tečaj in zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, vseeno pa so opozorili na druge nepravilnosti.
Komisija je v poročilu o Turčiji tej državi prvič priznala, da ima delujoče tržno gospodarstvo, vendar pa se mora bolj potruditi pri izkoreninjenju mučenja.
Pozitivna ocena za Makedonijo
Komisija je Nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo, kot je njeno uradno ime, že predlagala za kandidatko za članstvo v Uniji. V izjavi komisije so zapisali, da je le nekaj let po krizi v Makedoniji ta uspela vzpostaviti stabilno demokracijo in večetnično državo, kar je velik uspeh. Vendar pa je komisar za širitev Olli Rehn Skopje opozoril, da se bodo pogajanja začela, šele ko bo država pokazala zadostno spoštovanje kriterijev za vstop. Hkrati tudi še ni znano, kdaj se bodo pogajanja začela. Ta korak komisije morajo na vrhu 15. decembra potrditi še vse države članice EU-ja.
Drugim le vzpodbuda
V poročilu pa je komisija zapisala, da Unija pušča odprta vrata za Albanijo, Bosno in Hercegovino ter Srbijo in Črno goro, vendar pa morajo nadaljevati reformo političnega in gospodarskega sistema.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje