Foto:
Foto:
Evropska komisija se zavzema za povečanje gospodarske rasti v Sloveniji

Uradno bo sicer komisija zeleno luč dokumentu prižgala šele po vstopu Slovenije v povezavo 1. maja 2004, zdaj pa ga je potrdila zato, da bo Slovenija lahko z njegovim izvajanjem pričela že 1. januarja 2004, je dejal komisar za regionalno politiko Michel Barnier.

Barnier v Bruslju ni predstavil le dokumenta za Slovenijo, temveč za vse prihodnje članice EU-ja. V obodbju od leta 2004 do 2006 bo deseterici na voljo skupaj 14,12 milijarde evrov iz strukturnih skladov, je ob tem opozoril komisar, ter še osem milijard evrov iz kohezijskega sklada. Sloveniji je namenjenih 237,5 milijona evrov iz strukturnih skladov ter 189 milijona evrov iz kohezijskega sklada.

Cilj povečanje gospodarske rasti
Slovenija in EU sta pogajanja začeli že julija letos in jih načeloma sklenili oktobra, medtem ko je slovenska vlada dokument dokončno potrdila in ga v Bruselj poslala 11. decembra. Dokument izpostavlja tri prioritete, njegov osrednji cilj pa je povečanje gospodarske rasti in zniževanje brezposelnosti, je dejal Barnier. "Slovenija pa mora zdaj zagotoviti, da bo imela vso potrebno zakonodajo za njegovo izvajanje že od 1. januarja dalje," je dodal.

Tri osrednje prioritete EPD-ja so: promocija proizvodnega sektorja in konkurenčnosti, razvoj človeških virov in zaposlovanje ter prestruktriranje kmetijstva, gozdarstva in ribištva. V okviru prve naj bi EU aktivnosti, kot so zagonska podpora majhnim in srednjevelikim podjetjem, promocija grozdov in tehnoloških mrež, podpora regionalnemu turizmu, sofinancirala z 129,2 milijona evra.

Storiti vse za uspešno črpanje pomoči
Slovenijo in druge novinke je komisar Barnier pozval, naj storijo vse za uspešno črpanje pomoči iz strukturnih skladov. "Od uspešnega črpanja sredstev je odvisen tudi uspeh širitve," je poudaril. Namen pomoči je novinkam omogočiti čim hitrejšo konvergenco, saj bo EU po širitvi znova bolj neenak, je dejal in spomnil, da se bo Unija povečala za tretjino prebivalstva in ozemlja, a le šest odstotkov bruto domačega proizvoda.