V izjavi so dejali, da bodo Evropska unija in njene države članice še naprej razvijale odnose s suvereno in neodvisno Črno goro in da bodo spoštovale izide referenduma, na katerem je bila maja izglasovana samostojnost. Članice bodo priznanje izvedle po nacionalnih postopkih, skladno z mednarodnim pravom. Pozvali so Srbijo in Črno goro, naj nadaljujeta medsebojni dialog, ponudili so jima tudi pomoč, ki pa jo je Srbija že zavrnila.
Islandija je bila prva država, ki je v četrtek uradno priznala samostojnost Črne gore. Črnogorski zunanji minister Miodrag Vlahović je priznanje označil kot zgodovinski dogodek in začetek procesa priznavanja Črne gore.
Tudi Slovenija bo priznala Črno goro
Državni zbor bo o predlogu vlade, naj čim prej prizna Črno goro kot neodvisno državo, odločal na redni junijski seji, ki se bo začela 19. junija. Vlada je državnemu zboru predlog poslala po odločitvi pristojnega organa v EU-ju in vlada je v zvezi s priznanjem Črne gore sprejela dva sklepa. Prvi sklep, da Slovenija priznava Črno goro kot samostojno državo, in drugi, da o tem odloči takoj, ko bo sprejeto stališče pristojnega organa EU-ja o tem vprašanju. S predlogom vlade je bil seznanjen tudi odbor DZ-ja za zunanjo politiko, ki je soglasno sprejel predlog o odprtju slovenskega veleposlaništva v Črni gori.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje