Za okoli 44.500 zaposlenih v administraciji EU-ja je bilo za letos predvideno 3,7-odstotno zvišanje plač glede na leto 2008. Zvišanje je bilo izračunano na podlagi evolucije plač v javnem sektorju v osmih državah članicah Unije - Veliki Britaniji, Nemčiji, Belgiji, Španiji, Franciji, Italiji, na Nizozemskem in v Luksemburgu.
Več članicam EU-ja, med njimi tudi Sloveniji, se zdi metoda izračunavanja plač zastarela, posebej pa opozarjajo na zaostrene gospodarske razmere, zaradi katerih so članice v svojih upravah uvedle stroge varčevalne ukrepe.
Evrouradniki so 3,7-odstotno zvišanje zahtevali tudi na stavkah, članice pa so se po daljši razpravi odločile, naj se uradnikom plače zvišajo manj.
"Odločitev vlad ni v skladu z zakonom"
Evropska komisija se s tem ne strinja. Njen predsednik Jose Manuel Barroso bo zato skupaj s komisarjem za administrativne zadeve Siimom Kallasom na prvem zasedanju komisije v novem letu 6. januarja predlagal, da se primer predloži Sodišču EU-ja. Barroso bo predlagal "začetek postopkov za izpodbijanje odločitve 27 članic povezave na Sodišču EU-ja", ker odločitev vlad članic Unije "ni v skladu s predlogom komisije, ki je bil utemeljen izključno na podlagi obstoječega pravnega okvira".
EK verjame v zmago
Evropska komisija računa na hitro odločitev sodišča v korist uradnikom. "Ne verjamem, da bo trajalo leta," je dejal tiskovni predstavnik komisije Amadeu Altafaj in spomnil na precedenčni primer iz leta 1972, v katerem so delojemalci pred Sodiščem evropskih skupnosti (to se je z Lizbonsko pogodbo preimenovalo v Sodišče EU-ja) zmagali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje