Vsi trije menijo, da so spremembe, do katerih je prišlo ob pogajanjih, za Slovenijo ugodne in predstavljajo dobra izhodišča.
Peterle: Gre za korak naprej
Vesel sem, da so voditelji EU-ja končno potrdili evropsko ustavo, je povedal član predsedstva evropske konvencije, ki je pripravila osnutek v petek sprejete evropske ustavne pogodbe, Alojz Peterle. Dodal je še, da ni najbolj zadovoljen ob tem, da je bil med dogovarjanjem med članicami Unije zmanjšan obseg odločanja s kvalificirano večino. Kljub temu mislim, da je to korak naprej in zelo pomembna odločitev za našo prihodnost, je še povedal Peterle.
Kacin: Zadovoljive rešitve
Predsednik odbora DZ-ja za zunanjo politiko Jelko Kacin je izrazil veliko zadovoljstvo ob sprejetju evropske ustave.Pri takšnih rešitvah smo lahko zelo zadovoljni. Trdim, da smo dobili Evropo, kot smo si jo želeli, je poudaril. Še posebej je Kacin vesel, da se je odločitev o sestavi in velikosti Evropske komisije odložila na čas po letu 2014. Po drugi strani pa je rešitev v zvezi z dvojno večino pri kvalificirani večini, ki postaja temeljno načelo sprejemanja odločitev v EU-ju, še ugodnejša, kot smo se lahko nadejali, meni Kacin.
Germič: Pomembna je možnost blokade odločitev
Predsednik odbora DZ-ja za zadeve EU-ja Ljubo Germič je glede evropske ustave dejal, da so nekatere spremembe za Slovenijo kar dobre. Tako je po njegovem mnenju pomembno, da se je prag posamezne države glede poslancev v Evropskem parlamentu povečal, zdi pa se mu tudi dobro, da bo sestava komisije v prihodnjih dveh mandatih ostala nespremenjena, ker bo potem čas za razprave, kako naprej. Tudi dogovor o kvalificirani večini je po mnenju Germiča za Slovenijo dobro izhodišče. Pomembno pa se mu zdi tudi, da lahko štiri države blokirajo neko odločitev, če presodijo, da ta ne bi bila dobra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje