Konferenco z naslovom Posvetovanja evropskih državljanov, katere ambasador v Sloveniji je bil evropski poslanec Lojze Peterle, je organiziral CNVOS, na evropski ravni pa so jo podprle evropska komisija in množica evropskih nevladnih organizacij.
Državljani o prihodnosti Evrope
Cilj konference, ki je hkrati potekala v petih državah članicah EU-ja, je ugotoviti, kakšna je vizija, ki jo imajo evropski državljani za prihodnost Evrope in kakšno vlogo mora pri tem igrati EU. Debata je bila usmerjena v tri tematike, ki so jih že oktobra lani izbrali državljani EU-ja na prvem srečanju v Bruslju: okolje in energija, sociala in družbena blaginja ter globalna vloga EU-ja in upravljanje migracij.
Kaj si želimo?
Iskanje vizije med polnoletnimi državljani, ki so po starosti, izobrazbi in krajevni pripadnosti predstavljali raznolikost vseh slovenskih državljanov, je bilo organizirano po posebej zastavljenem postopku, ki je vključeval moderirano iskanje idej in njihovo povezovanje, na koncu pa so državljani ideje povezali v dva stavka za vsako tematiko, enega z začetkom: Želimo živeti v Evropi, ki ..., drugega pa z začetkom Evropska unija mora ...
Ob koncu konference so državljani svoje vizije primerjali še z vizijami državljanov drugih štirih držav (Bolgarija, Češka, Estonija in Irska), pri čemer so ugotovili precejšnje podobnosti, ter ocenili svoje skupno delo. Končno poročilo so svečano predali ambasadorju konference Lojzetu Peterletu, ki je ganjen obljubil, da bo njihove zamisli predal naprej.
Tudi sicer posvetovanj po Evropi še ni konec, konference med državljani bodo po vseh evropskih državah izvedene do konca marca, izide pa bodo posamezni ambasadorji prenesli v Bruselj. Poleg tega bo maja v Bruslju tudi srečanje predstavnikov posameznih držav, ki bodo evropskim sodržavljanom predstavili zamisli, ki so jih izbrusili na posameznih državnih srečanjih. Državljan, ki bo prenesel slovensko sporočilo, je bil med udelečenci izžreban ob koncu prireditve.
Poleg državljanov tudi stroka
Ob robu konference je potekala tudi diskusijska kavarna, na kateri so sodelovali strokovnjaki z vseh treh področij, ki so tudi sicer bili v oporo pri razmišljanjih državljanov, ter predstavniki politike in znanosti. Poleg Peterleta so se je udeležili tudi evropska poslanka Romana Jordan Cizej, rektorica primorske univerze Lucija Čok in podžupan piranske občine Denis Fakin, opravičila pa sta se vodja predstavništva evropske komisije v Sloveniji Mihela Zupančič in predsednik parlamentarnega odbora za zadeve Evropske unije Anton Kokalj, ki sta sicer projekt podprla.
M. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje