Foto:
Foto:
Evroposlanci imajo povrnjene tudi bivalne in potne stroške.

Po plačilu socialnih dajatev v višini 17 odstotkov plače (1.539 evrov) in davkov v višini 25 odstotkov plače (1.876 evrov) bi jim ostalo 5.600 evrov neto.

Nemčija nasprotuje visokim plačam evroposlancev
To je ta teden izračunala finančna služba parlamenta na zahtevo nemškega evroposlanca Klaus-Heinerja Lehneja. Nemčija namreč zaradi višine plač poslancev blokira sprejem statuta.

Po sedanjem sistemu prejemajo poslanci v Evropskem parlamentu enako plačo kot njihovi kolegi v nacionalnih parlamentih, kar vodi do velikih razlik v plačah poslancev iz različnih držav. Španski evroposlanci so tako z 2.618 evri na mesec na repu lestvice, medtem ko se lahko njihovi italijanski kolegi pohvalijo s plačo v višini kar 10.974 evrov. V kolikor bo sedanji sistem v veljavi tudi po širitvi, bodo Špance na dnu lestvice zamenjali poslanci iz katere izmed pristopnic, saj naj po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA njihova plača ne bi presegala 1.000 evrov.

Povračilo bivalnih in potnih stroškov
Sicer pa dobijo evroposlanci neodvisno od svojih plač povrnjene še bivalne in potne stroške, prav tako pa dobijo povrnjene tudi stroške za svoje sodelavce in najem pisarn. Nedavno so na dan prišli podatki, da so evroposlanci prejemali povračilo potnih stroškov, izračunanih na podlagi letalskih vozovnic prvega razreda, čeprav so se vozili z letali cenejših ponudnikov, kot je to npr. Ryanair.

Za sprejem novega statuta je sicer v Svetu EU-ja potrebno soglasje, saj se statut dotika tudi davčnih vprašanj. Nemčija je že napovedala, da bo odločitev blokirala, saj se ne strinja z višino poslanskih plač, vendar pa nekateri pravniki opozarjajo, da so se članice EU-ja na vrhu v Laeknu leta 2001 sporazumele, da lahko odločitev o statutu sprejmejo s kvalificirano večino.