V Evropskem parlamentu v Strasbourgu je velika večina, in sicer kar 491 poslancev, posodobitev zakonodaje o orožju podprla, 178 pa jih je bilo proti. Novo zakonodajo so podprli v obeh največjih parlamentarnih skupinah, tako v desnosredinski Evropski ljudski stranki (ELS) kot tudi pri socialistih in demokratih (S&D).
Nova zakonodaja prinaša strožji nadzor
Končno besedilo predloga, o katerem so pogajalci parlamenta in Sveta EU-ja dosegli dogovor decembra lani, naj bi odražalo ravnotežje med interesi zakonitih lastnikov orožja, kot so športni strelci, lovci, vojaški rezervisti in zbiralci, in potrebo po zaščiti javnega interesa za varnejšo Evropo, so sporočili iz parlamenta.
Direktiva določa strožje pogoje, pod katerimi lahko fizične osebe zakonito kupijo in posedujejo orožje ali ga prenesejo v drugo državo članico. Članice EU-ja bodo morale po novem izvajati strožji nadzor tudi nad orožji za streljanje s slepimi naboji in orožji, katerih glavni namen je zvočni učinek, saj se lažje predelajo v smrtonosna orožja. Tovrstna orožja so na primer uporabili v terorističnem napadu na satirično francosko revijo Charlie Hebdo leta 2015.
Tudi za orožja za zvočni učinek, ki so se doslej lahko brez avtorizacije prodajala v več evropskih državah, bo po novi zakonodaji potrebna enaka licenca kot za smrtonosna strelna orožja.
"Teroristi ne uporabljajo zakonitega orožja"
Igor Šoltes, evropski poslanec iz vrst Zelenih, je prepričan, da je direktiva o strelnem orožju zgrešila svoj cilj. "Če je bil cilj tega osnutka direktive učinkovit boj proti terorizmu, se bojim, da je bil ta cilj zgrešen," je dejal. Prepričan je namreč, da so se preveč osredotočili na zakonite imetnike orožja, ki ne predstavljajo glavnega tveganja za terorizem, namesto na črni trg, kjer se trguje z orožjem, ki lahko nato služi terorističnim namenom.
Podobnega mnenja je poslanka Romana Tomc (SDS/ELS), saj gre za diskriminacijo lastnikov zakonito pridobljenega orožja. "Lovci, športni strelci in zbiratelji niso tisti, ki ogrožajo našo varnost, prav tako niso tisti, ki bi predelovali orožje. Teroristi so tisti, ki bi morali biti cilj, in dejstvo je, da pri svojih akcijah ne uporabljajo zakonito pridobljenega orožja," je zapisala v odzivu.
Poslanka Tanja Fajon (S&D/SD), ki je podprla spremembo zakona, pa je dejala, da je bil sprejet uravnotežen dogovor. "Z učinkovitejšim nadzorom se zmanjšujejo možnosti za uporabo orožja v neprave namene. Pomembno pa je, da z novo zakonodajo niso kršene ali omejene dosedanje pravice zakonitih lastnikov orožja," je dejala po zasedanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje