Foto:
Foto:
Evropska komisija se ne strinja s predlogom njene bodoče sestave.

Zavzela se je za spremembo sestave komisije, saj želi ohraniti načelo enega komisarja s polno glasovalno pravico na članico, predlaga pa razdelitev komisarjev v skupine po posameznih področjih.

Komisija se je zavzela tudi za večjo širitev odločanja s kvalificirano večino v nasprotju s soglasjem na nekaterih točno opredeljenih področjih, kot so boj proti davčnim utajam in poneverbam ali boj proti bioterorizmu ter epidemijam, podobnim sarsu.

Po mnenju komisije so spremembe v osnutku
ustave EU-ja nujne tudi v gospodarstvu. Za rast Unije je ključnega pomena tesnejša koordinacija gospodarskih politik, je poudaril predsednik komisije Romano Prodi.

Prav tako komisija terja tudi, da ustavna pogodba predvidi enostavnejši postopek lastne revizije v prihodnosti. Če naj ustava postane trajen dokaz naše enotnosti, je z njo treba predvideti tudi možnost za njeno prilagajanje spremembam v svetu. Po ponujenih rešitvah bo za vsako najmanjšo spremembo potreben sklic medvladne konference, ki ji bo morala slediti še ratifikacija novosti v vseh članicah, kar je v primeru besedila s 465 členi in vrsto protokolov težava, je menil Prodi.

Svoje mnenje bosta morala podati tudi Evropski parlament in Evropska centralna banka. Kot je predlagalo italijansko predsedstvo povezave, se bo medvladna konferenca začela 4. oktobra v Rimu in bo sklenjena do konca letošnjega leta.