Na zasedanju minuli konec tedna se niso uspeli dogovoriti o kompromisni ustavni pogodbi EU-ja, saj so bile tako Francija in Nemčija na eni strani, kot Španija in Poljska na drugi strani, nepopustljive.
V prvi polovici leta bi bilo to zaradi volitev v Španiji in evropskih volitev težje. Komisija ni želela pripisati odgovornosti za propad sprejemanja ustave nikomur. Izrecno so zavrnili trditev, da sta krivi Španija in Poljska, ali pa italijansko predsedstvo. Možnosti, da bi se posamezne države že v prvi polovici leta med seboj same dogovarjale, pa komisija tudi ni izključila.
Tudi evropski poslanci o neupešnem vrhu
V Strasbourgu se je danes začelo zadnje štiridnevno plenarno zasedanje evropskega parlamenta. Poslanci, med njimi so tudi slovenski opazovalci, bodo govorili predvsem o zadnjem neuspešnem vrhu EU-ja, na katerem se niso uspeli dogovoriti o kompromisnem predlogu ustavne pogodbe EU-ja.
Predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox je dejal, da je to nedvomno poraz, ne pa katastrofa. Evropski komisar za regionalno politiko in reformo institucije Michel Barnier pa je napovedal, da naj bi dogovor o preihodnosti EU- ja lahko dosegli do konca prihodnjega leta.
Italija je z vrhom EU-ja minuli konec tedna pravzaprav sklenila polletno predsedovanje povezavi, od novega leta dalje bo imela priložnost Irska, od sredine leta pa Nizozemska.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje