Foto:
Foto:
Poljske protiteroristične enote med pripravami.

Krizni sestanek je sklicala Nemčija, ki se boji, da bi se podoben napad kot v Madridu zgodil tudi v kakem drugem evropskem mestu.

EU naj bi na spomladanskem zasedanju, ki bo 25. in 26. marca, potrdil varnostno strategijo. Vodja Evropske komisije Romano Prodi je dejal, da bi lahko imenovali posebnega komisarja za boj proti terorizmu. Evropska komisija je sicer spomnila, da je že sprejela vrsto ukrepov, vendar mnogi sploh niso zaživeli.

Evropski program varnostnih raziskav
Evropska unija mora razviti svoj program varnostnih raziskav, katerega cilj bi bil povečati evropske varnostne zmogljivosti. Te naj bi se še posebej povečale pri zagotavljanju notranje varnosti in izvajanju misij v okviru skupne zunanje, varnostne in obrambne politike, je ocenila skupina evropskih izvedencev za varnost, ki je za Evropsko komisijo opravila raziskavo o varnosti.

Predsednik komisije Romano Prodi je dejal, da so izsledki raziskave že upoštevani v finančni perspektivi za obdobje od leta 2007 do 2013. Program naj bi zapolnil prepad med civilnimi in obrambnimi raziskavami.

Bo Poljska naslednja?
Vodja poljske obveščevalne agencije Zbigniev Siemiatkovski je opozoril, da je Poljska zaradi sodelovanja v ameriški koaliciji v Iraku lahko naslednja tarča terorističnih napadov. Dodal je, da nobena država ni dovolj pripravljena, da bi preprečila napade, kot so bili madridski. Poljski premier Leszek Miller je prejšnji teden dejal, da se zaradi napadov ne bodo umaknili iz Iraka.

Tudi Avstrija povečala varnost
Po napadih v Madridu se je tudi Avstrija odločila, da bo povečala varnostne ukrepe. Tako bodo za pregled letal, namenjenih v Španijo, uporabljali pse, izurjene za odkrivanje razstreliva, poostrili pa bodo tudi varovanje nekaterih poslopij in oseb iz Španije in drugih držav protiteroristične koalicije.