Ob obravnavi rednega letnega poročila o spoštovanju človekovih pravic po svetu in v EU-ju so parlamentarci obsodili predvsem prekoračitve policijskih pristojnosti, razmere v zaporih in koncentracijo medijske moči.
V nedavno sprejeti resoluciji in poročilu so ob tem izrecno omenili Italijo in njenega premiera Silvia Berlusconija, pri čemer parlamentarci opozarjajo, da italijanski predstavniški organi niso sprejeli zakonodaje, ki bi reševala morebiten konflikt interesov v primeru italijanskega prvega ministra.
Slabše razmere v zaporih
Razmere v zaporih so se po mnenju evroposlancev v zadnjem času poslabšale - omenjeni so zapori v Veliki Britaniji, Portugalski, Belgiji, Italiji in Franciji - predvsem zaradi pomanjkanja prostora. To se odraža v povišani stopnji nasilja med zaporniki, otežen je pa tudi učinkovit nadzor. Parlament se je zato zavzel za manj izrekanja zapornih kazni mladoletnikom in starejšim osebam.
Ukrepi proti terorizmu morajo biti v skladu z načeli pravne države
Parlament je med drugim tudi podprl boj proti terorizmu, obenem pa opozoril, da morajo biti ukrepi, ki jih države sprejemajo za boj proti vsem oblikam terorizma, v skladu z načeli pravne države. Posebej so bili parlamentarci zaskrbljeni zaradi sporazumov o posredovanju podatkov, ki jih je povezava sklenila s tretjimi državami, pri čemer izrecno omenjajo ZDA.
Sicer so parlamentarci že na začetku resolucije izrazili obžalovanje, ker je listina temeljnih pravic v osnutku evropske ustave pomanjkljiva, saj ni nikjer izrecno zapisano, da je ta dokument pravno zavezujoč, obenem pa za njegovo pravno sankcioniranje ni pristojno evropsko sodišče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje