Svetu bi bilo treba predložiti predlog za spremembo 7. člena listine, s katero bi dodali, da "ima vsakdo pravico do varnega in zakonitega splava". Evropski poslanci pričakujejo, da se bo Evropski svet sešel in razpravljal o konvenciji za revizijo pogodb EU-ja, kot je že navedel v svoji resoluciji 9. junija, so dodali.
Obsodili so tudi nedavno odločitev vrhovnega sodišča ZDA, ki je odločanje o pravici do splava vrnilo v roke zveznih držav, ki lahko zdaj uvedejo prepoved splava.
V resoluciji izražajo popolno solidarnost in podporo ženskam v ZDA in tistim, ki sodelujejo pri zagotavljanju in spodbujanju pravice in dostopa do zakonite in varne pomoči pri splavu v tako težkih okoliščinah. Poslanci pozivajo ameriški kongres, naj sprejme predlog zakona, ki bo zaščitil pravico do splava na zvezni ravni.
Zaskrbljeni so tudi zaradi morebitnega porasta financiranja skupin, ki nasprotujejo enakopravnosti spolov in pravici do možnosti izbire po svetu, tudi v Evropi. Pozivajo države članice EU-ja, naj dekriminalizirajo splav in odpravijo vse pravne, finančne, socialne in praktične omejitve, ki še vedno omejujejo dostop do umetne prekinitve nosečnosti v nekaterih državah članicah.
Kot še piše, bi morale države članice zagotoviti dostop do varne, zakonite in brezplačne umetne prekinitve nosečnosti, zdravstvenega varstva nosečnic in porodnic, prostovoljnega načrtovanja družine, do mladih prijaznih storitev ter preprečevanja širjenja okužb z virusom HIV, zdravljenja in podpore brez diskriminacije.
Poslanci še menijo, da bi Evropska komisija in države članice morale okrepiti politično podporo zagovornikom človekovih pravic in ponudnikom zdravstvenih storitev, ki si prizadevajo za izboljšanje spolnega in reproduktivnega zdravja in pravic.
Evropski parlament podprl prehod na trajnostno letalsko gorivo
Poslanci so sprejeli tudi sklep, da bodo morala letala v EU bodo v prihodnosti za letenje vsaj delno uporabljati trajnostna goriva. Poslanci so namreč podprli zakonodajni predlog ReFuelEU v okviru svežnja Pripravljeni na 55, ki se nanaša na prehod na trajnostno letalsko gorivo.
Ta bo trgovce letalskega goriva od leta 2025 naprej obvezoval k dobavi vsaj dveh odstotkov trajnostnega goriva. Do leta 2040 se bo delež okolju prijaznega goriva postopno moral povišati na 37 odstotkov, do leta 2050 pa na 85 odstotkov, so sporočili iz parlamenta.
Trajnostna goriva vključujejo sintetična goriva in biogoriva, ki so narejena iz organskih odpadkov, alg, kmetijskih odpadkov ali uporabljenega kuhinjskega olja. Mednje pa so poslanci uvrstili tudi elektriko, pridobljeno iz obnovljivih virov energije, in vodik, saj gre po mnenju parlamenta za obetajoči tehnologiji, ki bi lahko pomembno prispevali k razogljičenju letalskega prometa.
Parlament je predlagal tudi, da bi bila letala, letalske družbe in komercialni leti od leta 2024 ustrezno označeni glede na njihov vpliv na okolje.
Zahteve poslancev so po navedbah nemške tiskovne agencije dpa precej strožje, kot jih je prvotno predvidela Evropska komisija. Ta je predlagala, da bi bil delež trajnostnih letalskih goriv do leta 2050 63-odstoten.
Da bo predlog začel veljati, morata o njem najti kompromis Evropski parlament in Svet EU.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje