Foto:
Foto:

Italijanska La Repubblica
Najbolj kritičen je ravno položaj najpomembnejše: Poljske, ki sama predstavlja približno polovico prebivalstva in BDP-ja novih članic. Zaradi skrb vzbujajočega položaja te države v Uniji narašča nezadovoljstvo s pomanjkljivimi prizadevanji varšavske vlade pri prilagajanju na strukture in pravila EU-ja ter s pogosto arogantno in trdovratno držo poljskih ministrov.

Nemški Die Welt
Strokovnjaki v Bruslju niso pretirano presenečeni in zaskrbljeni nad pomanjkljivostmi, na katere so opozorili države, vendar pristopnice opozoril ne smejo vzeti preveč zlahka, saj bo komisija, ki za zdaj samo opozarja, če bo potrebno, posegla tudi po t. i. varnostnih klavzulah iz pristopnih pogodb. Ni pa skrivnost, da bi se številne sedanje članice EU-ja ob enako strogem preverjanju prav tako slabo izkazale.

Britanski Financial Times
Deseteterica srednje- in vzhodnoevropskih držav je očitno pripravljena na članstvo v EU-ju. Poročilo Evropske komisije prinaša dve vrsti sporočil. Tista, ki kažejo, kako daleč so države pri uresničevanju evropske zakonodaje, in tista, ki
so skrita. Gre za neznanski tempo in veliko globino sprememb v teh državah v zadnjem desetletju, zaradi česar bo naslednja širitev največja in najtemeljitejša od vseh. Kaj se bo zgodilo potem, je odvisno od pripravljenosti EU-ja za nadaljnje širitve in za nadaljnjo politično združevanje.

Nemški Straubinger Tagblatt
Deseterica pristopnic bo morala še trdo delati, če bodo hotele odpraviti vse pomankljivosti. Med otrokom, ki povzroča največ skrbi (Poljsko), in Slovenijo, deželico, ki se je odlično izkazala, še vedno obstaja razlika med odličnimi dosežki in velikimi zamudami. Finiš tekmovanja v pripravljenosti za vstop v EU bo težak in napet. Čisto mogoče je, da sprejemnega izpita vse države ne bodo opravile z odliko. EU pri tem ne bi smela omahovati, neuspešnim kandidatkam bi morala preprečiti vstop v že tako ne več ekskluzivni klub.

Švicarski Tages Anzeiger
Turčija se spreminja, in to hitro. Morala pa bo tudi pohiteti, če želi konec leta 2004 dobiti zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj. Bruseljsko poročilo namreč ne vsebuje samo sladkorčkov, temveč je postreglo tudi z grenko resnico. Ta se nanaša predvsem na razdeljeni otok Ciper.

Bolgarski Dnewnik
Evropski voditelji spreminjajo približevanje Bolgarije in Romunije EU-ju v nenavadno tekmovanje. Doslej večkrat ponovljene obljube o približevanju po lastni poti in ocenjevanju uspešnosti posameznih dosežkov namreč zvenijo vse bolj dvomljivo.