Ob prihodu na neformalno večerjo evropskih voditeljev se je francoski predsednik Francois Hollande zavzel za takojšnje ukrepanje za zagon gospodarske rasti.
"Takoj moramo ukrepati za zagon rasti ... sicer bodo trgi še naprej dvomili," je poudaril Hollande, sklicujoč se na padanje evropskih borz in evra.
Hollande je poskušal umiriti napovedi o francosko-nemškem sporu zaradi skupnih evrskih obveznic, ki so po njegovem mnenju eno izmed sredstev v reševanju dolžniške krize, medtem ko v Berlinu vztrajajo, da je zanje še prezgodaj in da je treba najprej poskrbeti za bolj povezane fiskalne politike in proračunsko disciplino.
"Nismo prišli sem, da bi se sprli, temveč da povemo drug drugemu, kaj si mislimo," je dejal in pojasnil, da bodo evrske obveznice del razprave. "Konec junija bomo verjetno imeli odločitev, a v tem trenutku je pomembno, da si povemo, kaj mislimo," je dodal.
Nemška kanclerka Angela Merkel je poudarila, da evrske obveznice niso rešitev, ki bi prispevala k zagonu rasti. Ob tem je poudarila tudi, da bi bila njihova uvedba v nasprotju z evropsko zakonodajo.
Janša: Do evrskih obveznic je še daleč
Z nemško kanclerko se strinja tudi slovenski premier. "Do evrskih obveznic je še daleč. Uvedba evrskih obveznic, kot si jih predstavljajo tisti, ki mislijo, da so rešitev za vse njihove težave, zahteva spremembo pogodbe. Vsi vemo, kaj to prinaša in kakšna je procedura," je prepričan Janez Janša.
"Mogoče so bolj realne projektne obveznice, kar pa seveda ni isto," je še dodal.
Projektne obveznice, s katerimi naj bi v EU-ju spodbudili naložbe v evropska prometna, energetska in komunikacijska omrežja, so del svežnja za rast, ki bo po pričakovanjih sprejet na junijskem vrhu.
Janša pričakuje odprto razpravo o tem vprašanju. Ob tem je spomnil, da je bila razprava takšna že na vseh sestankih v preteklem letu, in napovedal, da se bodo v EU-ju o tem še dolgo pogovarjali.
"Te obveznice bodo realnost, ko bomo imeli v Evropi poleg monetarne tudi fiskalno uniji," je še dejal.
Iz Pariza prihajajo govorice, da Francija ne bo ratificirala fiskalnega pakta, dokler ne bo zadostnega preboja glede ukrepov za rast. V zameno za ratifikacijo fiskalne pogodbe naj bi Hollande zahteval kažipot do evrskih obveznic in dogovor o davku na finančne transakcije.
Načrt B za Grčijo
Na dnevnem redu srečanja je tudi Grčija, čeprav se odločitve ne pričakuje, saj se čaka na nove volitve, ki bodo 17. junija in veljajo za referendum o članstvu države v območju evra. V EU-ju sicer na glas vsi izražajo željo, da bi Grčija ostala v območju evra, a v ozadju se po navedbah evropskih diplomatov pripravlja načrt B za primer izstopa iz območja skupne valute.
Grško finančno ministrstvo je sicer danes "odločno zanikalo" poročila o tem, da je bilo na telekonferenci delovne skupine evrske skupine v ponedeljek dogovorjeno, naj vsaka članica območja evra pripravi krizni načrt za morebitni izstop Grčije iz območja evra. "Ta poročila niso le napačna, temveč tudi ovirajo prizadevanja Grčije za soočanje z izzivi na tej prelomnici," so zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje