Vsi ministri pa so bili enotni, da je treba okrepiti boj proti goljufijam na področju utaje davkov, zato so Evropsko komisijo zaprosili, naj o sistemu ODO do junija pripravi poseben dokument. Finančni minister Andrej Bajuk ocenjuje, da dolgoročne rešitve v kratkem še ne gre pričakovati.
Po sistemu ODO bi DDV obračunaval in plačal davčni zavezanec, ki mu je bilo blago dobavljeno, in ne dobavitelj. V davčnih utajah, povezanih z DDV-jem, se je namreč dogajalo, da so podjetja blago uvažala po ceni brez DDV-ja, izdelke pa nato prodajala z obračunanim DDV-jem. Davčni prihodek so pri tem goljufi obdržali zase, takšna podjetja pa so na hitro izginila. Davčne prevare v povezavi z DDV-jem naj bi letno dosegle do 250 milijard evrov, kar predstavlja približno dva letna proračuna EU-ja.
Finančni ministri pa so sicer podprli načrte predsedujočega - nemškega finančnega ministra Peera Steinbruecka -, ki se nanašajo na večjo transparentnost pri delovanju skladov hedge. Na to temo je Bajuk povedal, da se morejo vsi akteriji, ki sodelujejo s skladi hedge - tudi manjši slovenski investitorji -, zavedati tveganj, ki jih prevzemajo.
Skladi hedge so posebni zasebni investicijski skladi, namenjeni predvsem institucionalnim investitorjem ter dobro poučenim in premožnim posameznikom. Njihove investicijske strategije namreč niso klasične, saj se več sredstev kot v delnice in obveznice nalaga v izvedene finančne instrumente (terminske posle ipd.).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje