Golob je v pismu, objavljenem tudi na spletni strani vlade, v uvodu poudaril, da se strinja s predsednikom Evropskega sveta, ki je na nedavnem Blejskem strateškem forumu (BSF) poudaril, da je treba biti pripravljen na širitev Evropske unije na Zahodni Balkan do leta 2030.
Ob tem je Michela in voditelje članic EU-ja pozval k večji ambicioznosti glede BiH-a ter izrazil pričakovanje, da se bodo o začetku pristopnih pogajanj odločili do konca leta.
"Z odločitvijo o začetku pristopnih pogajanj bi pokazali, da razumemo strateško in stabilizacijsko vrednost širitvenega procesa, ki se je po začetku vojne v Ukrajini še povečala," je poudaril. Poleg tega bi s tem po mnenju slovenskega premierja priznali prizadevanja BiH-a za napredek na poti v EU.
Golob je še poudaril, da je treba upoštevati dosedanje pozitivne premike v BiH-u ter hkrati priznati, da bi začetek pristopnih pogajanj vnesel dodatno pozitivno dinamiko.
Širitev kot "strateška izbira in nujnost"
Širitev EU-ja je po Golobovih besedah z vojno v Ukrajini postala strateška izbira in nujnost. Izrazil je zadovoljstvo, da je to stališče postalo pomemben argument v razpravah o BiH-u in njenem statusu kandidatke za članstvo v EU-ju.
Premier Golob je pozval še k boju proti "zlonamernim silam" na Zahodnem Balkanu, tudi v BiH-u, da bi regijo nepreklicno usmerili na pot stabilnosti in blaginje EU-ja.
Bosna in Hercegovina je za članstvo v Uniji zaprosila februarja 2016, decembra lani pa je dobila status kandidatke za članstvo pod pogojem, da sprejme priporočene ukrepe za krepitev pravne države, boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter upravljanja migracij in temeljnih pravic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje