Atene bodo skušale v pogovorih z upniki doseči zajezitev odpuščanja in podaljšanje roka, do katerega morajo zmanjšati proračunski primanjkljaj najmanj do leta 2016. Vlada Antonisa Samarasa namreč želi doseči zastavljene fiskalne cilje "brez nadaljnjega krčenja plač, pokojnin in javnih naložb" ter brez novih davkov. Hkrati je napovedala zamrznitev nadaljnjega odpuščanja javnih uslužbencev in krepitev nadomestil za brezposelne.
Želijo se izogniti odpuščanju
Vlada se, tako je zapisala v dokumentu, o katerem so se sporazumele vladne stranke Nova demokracija, Pasok in Demokratična levica, namerava izogniti odpuščanju redno zaposlenih, ogromno pa privarčevati pri operativnih stroških in birokraciji. Grčija je v zameno za mednarodno pomoč obljubila, da bo do leta 2015 število javnih uslužbencev zmanjšala za 150.000, pri čemer naj bi se njihovo število že letos zmanjšalo za 15.000.
V Atenah si želijo tudi revizijo znižanja minimalne plače in na začetku leta sprejetih ukrepov, ki olajšujejo odpuščanje v zasebnem sektorju. Z revizijo kolektivne pogodbe bi se po besedah vlade plače vrnile na raven, kot jo določa socialna zakonodaja v EU-ju.
Delodajalci in sindikati bi morali imeti pravico določiti minimalno plačo v zasebnem sektorju, meni vlada. Minimalno plačo so februarja v okviru dodatnih varčevalnih ukrepov, ki jih je morala Grčija sprejeti, če je želela dobiti novo pomoč, znižali za 22 odstotkov, na 586 evrov.
Revizija za pomiritev jeznih Grkov
Z revizijo pogojev za mednarodno pomoč želi vlada pomiriti grško prebivalstvo, jezno zaradi varčevalnih ukrepov, ki so po mnenju Grkov le še okrepili že pet let trajajočo recesijo. Grčija pa ostaja pod še vedno hudim mednarodnim pritiskom, naj uresniči pogoje reševalnega svežnja EU-ja in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), zaradi katerega zadnji dve leti sploh še plava na površju.
Drugi program mednarodne pomoči od Grčije v letih 2012-2014 v zameno za 144,7 milijarde evrov iz evropskega reševalnega sklada in 19,8 milijarde evrov od IMF-a terja boleče varčevalne ukrepe in strukturne reforme. V EU-ju vlada mnenje, da lahko revizija pogojev pomoči sledi le, če bi spremembe odsevale globljo recesijo in zamude, ki jih je povzročilo neuspešno sestavljanje koalicije po prvotnih volitvah aprila.
V Atene se vrača trojka
V ponedeljek se bo v Atene po dveh mesecih političnega zastoja, ki so ga končale nedeljske nove predčasne volitve v Grčiji, vrnila trojka Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in IMF-a, ki se je z grškimi oblastmi dogovorila o drugem programu pomoči in tudi nadzira njegovo izvajanje, ter obnovila pogovore z grškim vrhom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje