Evropski komisar za širitev je dejal, da je Evropska komisija pripravljena gostiti sestanek o tem na visoki ravni. Komisija je bila nad Hrvaško odločitivjo, da januarja 2008 ekološko-ribolovno cono razglasi tudi za članice Evropske unije, presenečena, še posebej z vidika sklepov Evropskega sveta iz leta 2004, v katerih je med drugim navedeno, da Hrvaška cone ne bo enostransko uveljavila za Slovenijo in Italijo.
Hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar-Kitarović pa je v odzivu dejala, da je ekološka zaščita Jadranskega morja in ribiškega fonda skupna odgovornost vseh vpletenih držav, Hrvaška pa si želi dolgoročne rešitve in zagotovitve enakih pogojev za vse ribiče. Zatrdila je še,da uveljavitev cone ni naperjena proti Sloveniji.
Rupel: Sestanka si želimo, a datum še ni določen
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel pa je v Ljubljani povedal, da konkretnih pogovorov med Italijo, Slovenijo in Hrvaško v zvezi z uveljavitvijo ERC-ja še ni bilo. Rupel je dodal, da si pogovorov želijo, a datum za to še ni bil določen.
Sestanki treh držav in Evropske komisije so v preteklosti že potekali, napovedano pa je tudi njihovo nadaljevanje. Namen pogajanj je namreč doseči dogovor o hrvaški ekološko-ribolovni coni, ki bo sprejemljiv tudi za Slovenijo in Italijo, je povedal Rupel.
Na Hrvaškem ugotavljajo, da bodo v težavah
Sporočila, ki si jih izmenjujejo slovenski, hrvaški, italijanski in evropski vrh odmevajo tudi na Hrvaškem. Novi list je tako zapisal, da je iz teh sporočil razvidno le, da bo Hrvaška v primeru razglasitve zaščitne ekološko-ribolovne cone od 1. januarja v težavah in pod hudim pritiskom ne le Slovenije in Italije, temveč tudi Evropske komisije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje