Predsednik hrvaške vlade je s tem zavrnil možnost za preložitev datuma polne uveljavitve ERC-ja. Namigi za preložitev so se pojavili, potem ko je hrvaška vladajoča stranka po pogovoru v Bruslju omilila svojo retoriko, povezano z razglasitvijo zaščitne cone.
Hrvaške oblasti pojasnjujejo, da so pripravljene nadaljevati dialog ter da Hrvaška ne namerava prepovedati dostopa do ERC-ja za slovenske in italijanske ladje, da pa želi zagotoviti enake pogoje, kot veljajo za hrvaške ribiče.
Bruselj proti enostranskim ukrepom
Kot poroča Jutarnji list, so predstavniki Evropske komisije v Bruslju hrvaške kolege opozorili, da bodo Hrvaško kaznovali z oteževanjem pristopa Evropski uniji, če bo enostransko razglasila ERC.
Vodja parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Gordan Jandroković je pojasnil, da je treba biti potrpežljiv in uresničiti odločbo sabora o uveljavitvi ERC-ja tudi za države članice EU-ja najpozneje s 1. 1. 2008, vendar pri tem ne smejo biti ogroženi dolgoročni zunanjepolitičnih interesi Hrvaške.
Večletno oklevanje glede uveljavitve ERC-ja
Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa je sprejel odločitev, da se uveljavitev cone za Slovenijo in Italijo odloži, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor, ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic Evropske unije. 15. decembra lani je nato sabor sprejel vladni predlog, ki določa polno uveljavitev cone v Jadranu tudi za članice EU-ja najpozneje do 1. januarja 2008.
Hrvaška vlada želi uveljaviti ERC predvsem zaradi ekološke zaščite Jadrana in krepitve položaja hrvaških ribičev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje