Kot je še povedal evropski komisar za širitev Olli Rehn, želijo na ta način opogumiti Hrvaško, ne pa ji dati biankočeka. Komisija je pripravila razpored za zaključek tehničnih pogovorov do konca leta 2009, vendar je razpored mogoče še prilagoditi glede na napredek, ki ga bo dosegla Hrvaška. "Žogica je zdaj na strani Hrvaške," dodaja Rehn. To je sicer prvič, da je Evropska komisija postavila mogoč časovni okvir za zaključek pristopnih pogajanj. Končnega datuma pristopa pa ne nameravajo določiti, dokler pogovori ne pridejo v zaključno fazo.
Rehn je Hrvaško opomnil, da jo čaka še precej dela s pravosodno reformo. "Nedavni tragični dogodki na Hrvaškem so poudarili resnost izzivov, s katerimi se država spopada v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu," je dejal komisar za širitev. Tudi sicer korupcija ostaja močno razširjena, protikorupcijska dejavnost se je sicer povečala, toda le redki primeri dočakajo epilog na sodišču, še opozarja Evropska komisija.
"Bilateralna vprašanja niso del pogajanj"
Glede domnevne slovenske zapore pogajanj je Rehn dejal, da morajo biti bilateralna vprašanja rešena med državama in niso del pristopnih pogajanj. Obenem komisija opozarja, da se državi še nista dogovorili niti o tem, katera institucija naj bi odigrala vlogo arbitra o meji, niti kaj bo predmet arbitraže. Na vprašanje, ali bi težave z ratifikacijo Lizbonske pogodbe lahko upočasnile pristopni proces, pa je odvrnil, da upa, da se to ne bo zgodilo.
Evropska komisija poleg tega Svetu Evropske unije priporoča, naj posebej za ta namen ustanovi delovno skupino za izdelavo načrta pristopnega sporazuma s Hrvaško. Če pa bo Hrvaška nadaljevala z napredkom, lahko sredi prihodnjega leta upa tudi na predlog finančnega svežnja za njen vstop v EU.
Kacin posvaril pred nepotrebnim zavlačevanjem
Ob objavi poročila je Hrvaški čestital tudi evropski poslanec Jelko Kacin (ALDE/LDS), ki pa je sosedo pozval, naj reši preostale probleme in zaplete v zvezi s poskusi vplivanja na prejudiciranje poteka državne meje. Kot je dejal, so države zahodnega Balkana v dozdajšnji praksi približevanja EU-ju že večkrat "povsem po nepotrebnem zaustavile same sebe in povzročile daljše in nezaželene zamude".
Sanader: Hrvaška v EU morda leta 2010
Zadovoljstvo s poročilom o napredku je izrazilo več hrvaških politikov, med drugimi tudi premier Ivo Sanader. Ob tem je ponovil, da Hrvaška v nobenem pogajalskem dokumentu ne prejudicira meje s Slovenijo.
Kot mogoč rok za vstop Hrvaške v EU je Sanader omenil leto 2010, vsekakor pa se bo to po njegovih besedah zgodilo pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami na Hrvaškem, predvidenimi za jesen 2011.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje