Sanader, ki je sicer dodal, da Hrvaška spoštuje dogovore med članicami EU-ja, je tako komentiral ponedeljkova namigovanja Evropske komisije, ki naj bi v osnutku ocenjevalnega poročila o kopenski meji Sloveniji očitala, da režim, ki hrvaškim državljanom dopušča vstop v EU z osebno izkaznico, krši schengenski pravni red.
Hrvaško zunanje ministrstvo naj prav tako ne bi prejelo nobene slovenske pobude za spremembo ali odpoved dvostranskega sporazuma.
Komisija: Slovenija krši evropski pravni red
Neskladno s schengenskim mejnim režimom je izvajanje dvostranskega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško iz leta 1997. Nepravilnost so ugotovili izvedenci EU-ja med ocenjevanjem kopenske meje in Slovenijo pozvali k spremembi omenjene prakse. Odgovor Slovenije na poročilo komisija še pričakuje, južni sosedi pa je treba pojasniti položaj in sprejeti ustrezne ukrepe, navajajo pri komisiji.
Schengenski režim s strani državljanov tretjih držav zahteva predložitev potnega lista. Vzrok je preprost. Le potni listi z žigosanjem omogočajo pregled nad trajanjem postanka v EU-ju in kje državljani nečlanic EU-ja v povezavo vstopajo ter izstopajo.
Slovenija poročila še ni komentirala, prilagoditev pa bo najverjetneje vplivala na že tako krhke odnose med državama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje