Komisar za širitev Olli Rehn, hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar Kitarović, hrvaški premier Ivo Sanader in britanski zunanji minister Jack Straw. Foto: EPA
Komisar za širitev Olli Rehn, hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar Kitarović, hrvaški premier Ivo Sanader in britanski zunanji minister Jack Straw. Foto: EPA
Hrvaški premier Ivo Sanader je upravičeno zadovoljen. Foto: EPA
Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte
Pozitivno poročilo Del Pontejeve je bilo dovolj za začetek pogajanj. Foto: EPA

Potem ko so evropski zunanji ministri, ki zasedajo v Luksemburgu, po napornih pogajanjih o pristopni strategiji dovolili začetek pogajanj s Turčijo, so na podlagi poročila glavne haaške tožilke Carle Del Ponte, da Hrvaška zdaj polno sodeluje s sodiščem v primeru pobeglega generala Anteja Gotovine, pozno ponoči sklenili začeti pogajanja tudi s slovensko sosedo.

Ministri, med njimi tudi slovenski vodja diplomacije, so zaradi zapletov s Turčijo poročilo Carle Del Ponte poslušali šele v ponedeljek proti večeru, medtem ko so odločitev o začetku pogajanj s Hrvaško sprejeli že v torkovih jutranjih urah.

"Vse je bilo odvisno od Zagreba"
Komisar za širitev Olli Rehn je omenil, da je vsaj stokrat izrazil pripravljenost EU-ja na začetek pogajanj, vendar je bilo ves čas vse odvisno od uradnega Zagreba. Hrvaško so ministri v skupni deklaraciji opozorili, da bo Evropska komisija pozorno spremljala njegovo sodelovanje s haaškim sodiščem, kakršno koli popuščanje pa bo imela za neizpolnjevanje političnih pogojev. V tem primeru bi se pogajanja tudi ustavila.

Zagreb zadovoljen
Hrvaški premier Ivo Sanader je začetek pogajanj označil za zgodovinski dogodek, obenem pa je obljubil nadaljevanje iskanja pobeglega generala, ki ga v Haagu čaka proces zaradi domnevnih zločinov nad Srbi l. 1995.

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je izrazil zadovoljstvo nad začetkom pogajanj, vendar je opozoril pred prevelikim navdušenjem. "Čaka nas še veliko nalog, ki jih moramo izpolniti in našim državljanom omogočiti boljše življenje."

Datum vstopa še skrivnost
Komisar Rehn glede datuma vstopa države v povezavo, omenja se predvsem leto 2009, ostaja skrivnosten, saj meni, da natančen datum ni pomemben.