Sestanek je za Slovenijo zelo pomemben, saj je od dogovora o prihodnjem proračunu odvisno, ali bo naša država med letoma 2007 in 2013 še med neto prejemnicami, ki iz Evropskega proračuna prejmejo več, kot vanj prispevajo.
Države, ki jih zastopajo predvsem zunanji ministri, bodo morale najti kompromis med predlogom Evropske komisije in manjših članic, ki predvideva porabo 1,14 odstotka BNP-ja, in predlogom šestih velikih neto plačnic, ki bi porabo zadržale do največ odstotka BNP-ja. Slovensko delegacijo vodi državni sekretar za evropske zadeve Marcel Koprol.
Predlog luksemburškega predsedstva se giblje med 1,06 in 1,09 odstotka, najbolj pa v nasprotju s komisijo krči kohezijska sredstva, kar pa naj ne bi bilo dobro niti za Slovenijo. Luksemburški predlog bi oklestil še sredstva za spodbujanje konkurenčnosti.
Po konklavu naj bi predlog še dopolnjevali, medtem ko naj bi v začetku junija še izpilili zadnje popravke. Vrh EU-ja bo namreč potekal 16. in 17. junija, ko naj bi odločali o usodi finančne perspektive.
Janša ne pričakuje odločitev
Slovenski premier Janez Janša je dejal, da od tokratnega srečanja v Bruslju ne pričakuje rešitev, saj so stališča držav še preveč različna. Povedal je, da Slovenija želi rešitev najpozneje do konca junija, dokler bo naša država še sodila v skupino
držav z manj kot 75 odstotki evropskega razvojnega povprečja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje