Irska je s 1. januarjem prevzela predsedovanje Evropski uniji v naslednje pol leta - čas, v katerem Unijo čaka največja širitev v njeni zgodovini.
S 1. majem se bo v EU vključilo deset novih držav, med njimi tudi Slovenija, Dublin pa si je kot prednostno nalogo med svojim predsedovanjem postavil prav gladko izvedbo širitvenega procesa.
Poznavalci ocenjujejo, da Irska države članice in pristopnice ne bo pripravila na dogovor o prihodnji ustavni ureditvi EU-ja, ki bi ga sicer morali doseči že na vrhunskem zasedanju decembra, pod predsedovanjem italijanskega premierja Silvia Berlusconija.
Ahern optimističen o ustavi
Irski premier Bertie Ahern je v pogovoru za britanski BBC izrazil optimizem glede sprejetja evropske ustave v okviru smernic, o katerih so razpravljali. Ob tem je priznal, da bo napredek pri zastalih pogajanjih glede evropske ustave mogoče doseči le počasi. "Najprej potrebujemo nekaj časa za razmislek," je opozoril.
Po besedah Aherna želi Irska v prvih mesecih svojega predsedovanja EU-ju postaviti v ospredje predvsem teme v zvezi z gospodarskim razvojem, brezposelnostjo in izobraževanjem, saj so te teme pomembne za državljane. Širitev EU-ja 1. maja pa je označil za znamenje korenitih sprememb v Evropi. Ob tem se je izrekel proti razvoju Evrope dveh hitrosti, saj bi to po njegovih besedah za manjše članice, vključno z Irsko, imelo le slabe posledice. Evropa dveh hitrosti bi po njegovem ustvarila razlike in razhajanja, ki prav gotovo ne bodo dobra za Evropejce, je opozoril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje