Hrvaška v svojih dokumentih v pogajanjih ne prejudicira meje na morju med državama, je dejal na predavanju o zunanjepolitičnih izzivih Hrvaške. "Ravno nasprotno, omenjeno vprašanje smo zaupali dvema mešanima komisijama - za pripravo okvira za predstavitev mejnega spora pred mednarodnim telesom in za določanje spornih točk na meji. Verjamemo, da bo z novo slovensko vlado mogoče doseči tudi končen dogovor o tem, kateremu mednarodnemu pravosodnemu telesu bomo zaupali sporna vprašanja."
"Še enkrat ponavljam, gre za dvostransko vprašanje, ki ne more biti razlog za blokado v pristopnih pogajanjih," je še dejal na predavanju na Hrvaški akademiji znanosti in umetnosti. Poudaril je, da se je na prejšnji pristopni konferenci z EU-jem pokazalo, da uspešna sklenitev pogajanj v predvidenem roku ni odvisna samo od Hrvaške, temveč tudi od reševanja odprtih vprašanj z državami članicami.
Jandroković je ponovil, da so članstvo v EU-ju, Natu in Varnostnem svetu ZN-a ter vodilna vloga Hrvaške v jugovzhodni Evropi temeljne smernice hrvaške zunanje politike, med katere je uvrstil tudi razvoj odnosov z ZDA, Rusijo, s Kitajsko in z Indijo, ter udeležba na multilateralnih forumih in v pobudah, ki se ukvarjajo z reševanjem aktualnih svetovnih vprašanj. Ob tem je dodal, da meni, da bo Hrvaška tudi formalno sprejeta v Nato v začetku aprila 2009, do konca prihodnjega leta pa namerava Zagreb skleniti pogajanja z EU-jem.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje