Glavni srbski pogajalec z EU-jem je slovenskega zunanjega ministra vprašal, ali je res, da je premier Janez Janša za Financial Times dejal, da Ljubljana podpira načrt Ahtisaari plus, če se Beograd in Priština ne dogovorita. Rupel je poklical Janšo, ki je navedbe ovrgel. Premier je odgovoril, da ga je FT nekorektno povzel in da podpira pogajanja pod okriljem trojke.
Slovenija podpira Srbijo na poti v EU
Glede podpore prizadevanj Srbije za vstop v Unijo je Rupel Djeliću dejal, da Slovenija popolnoma podpira prizadevanje Beograda, da bi Srbija do konca januarja podpisala sporazum o pridruževanju in stabilizaciji do konca januarja in da bi do konca leta 2008 Srbija dobila status kandidatke za člansto v EU-ju. Rupel je poudaril pomen stabilnosti regije in pomen nujnosti enotnosti znotraj EU-ja. "Vsi smo enakega mnenja, vsi z izjemo ene ali dveh držav."
Zunanji ministri: Kosovo naj ne hiti
Zunanji ministri EU-ja, ki se poleg obrambnih ministrov udeležujejo srečanja v Bruslju, so kosovske oblasti pozvali, naj po koncu pogajanj s Srbijo 10. decembra ne hitijo z enostransko razglasitvijo neodvisnosti. Zunanji minister Portugalske Luis Amado je dejal, da bo imel EU jasno stališče o prihodnjem statusu Kosova šele po koncu pogajanj decembra. Ministri so ob tem pozdravili urejen in miren potek sobotnih volitev na Kosovu, a izrazili razočaranje nad nizko udeležbo. Švedski zunanji minister Carl Bildt je zmagovalca volitev Hasima Thacija pozval k previdnosti. "Thaci se mora zavedati razlike med politikom v opoziciji in odgovornostjo predsednika vlade." Poleg Rupla se je srečanja udeležil tudi slovenski obrambni minister Karl Erjavec.
Rupel Thaciju čestital za uspeh
Slovenski zunanji minister je že predtem čestital Hasimu Thaciju za zmago na sobotnih volitvah in dodal, da Slovenija pripisuje velik pomen dobrim odnosom in sodelovanju z vsemi prebivalci Kosova. Kot predsedujoča v prvi polovici prihodnjega leta si bo Slovenija po Ruplovih besedah prizadevala, da bo Kosovo ohranilo tesne vezi z Unijo.
Na dnevnem redu so bili tudi tesnejši odnosi z Afriko, saj se približuje decembrski vrh Unije in Afrike v Lizboni. Portugalska si je namreč kot predsedujoča za eno izmed prioritet med svojim predsedovanjem zadala tudi okrepitev odnosov z Afriko.
Kosovo tudi v mislih obrambnih ministrov
Obrambni ministri pa so govorili predvsem o misiji Evropske unije v Afganistanu in na Kosovu ter o odnosih z zvezo Nato. Besedo ali dve naj bi namenili tudi misiji, ki jo Unija načrtuje v Čadu, a za to še nima dovolj vojakov.
B. T./K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje