Do junija je treba sprejeti konkretne odločitve, če želimo z rešitvijo ujeti evropske volitve leta 2009, sta menila premierja. Od junijskih sklepov je odvisno tudi to, s katero fazo se bo soočila Slovenija med predsedovanjem EU-ju v prvi polovici leta 2008.
Balkenende je poudaril, da moramo odločitev "sprejeti skupaj", kar potrjuje nizozemska izkušnja, ko so njeni državljani junija 2005 na referendumu zavrnili sprejetje ustavne pogodbe. Po besedah nizozemskega premierja bi moral biti kompromis dokument, ki bi temeljil na Pogodbi iz Nice, ki bi ji dodali posamezne elemente iz ustavne pogodbe. Slovensko stališče je ocenil kot zelo konstruktivno.
Po besedah Janše bi bilo treba pri iskanju kompromisa "iskati vmesno rešitev in zasledovati vsebino". Oživitev ustavne pogodbe je po njegovem mnenju ena ključnih nalog slovenskega predsedovanja.
Državi prav tako delita stališče, da je potrebno pri nadaljnji širitvi EU-ja spremljati merila vsake kandidatke posebej, in ne konvoja. Nizozemski predstavniki so se strinjali s slovenskim stališčem, da EU pri tem pa ne sme pozabiti na Srbijo, hkrati pa poudarjajo, da ta ne sme pozabiti "na svoje naloge".
Nemčija bo do konca svojega mandata pripravila časovni načrt reševanja krize, ki bo segal tudi v obdobje predsedovanja Slovenije. Balkenende je dejal, da bo Slovenija tekom predsedovanja uživala vso podporo Nizozemske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje