Foto:
Foto:
Volilna udeležba na evropskih volitvah - vsake pet let padec.

Volitve, na katerih bomo v Sloveniji izbirali sedem poslancev, bodo 13. junija, v predvolilni kampanji pa bodo z nekaj izjemami veljala enaka pravila kot za državnozborske volitve.

Najpozneje petnajst dni pred dnem glasovanja bo Republiška volilna komisija objavila sezname potrjenih list kandidatov.

Volitve vsake pet let
Državljani članic EU-ja poslance v parlament od leta 1979 volijo vsakih pet let, toliko namreč traja tudi njihov mandat. Od 1. julija dalje, ko bo med 732 poslanci tudi sedem slovenskih, bo moralo vsako politično skupino sestavljati najmanj 16 poslancev iz vsaj petih držav.

Vsakič nižja udeležba
Udeležba na evropskih volitvah je vsakič nižja: pred 25 leti je bila 63-odstotna, na prejšnjih, petih volitvah po vrsti, leta 1999 pa že manj kot 50-odstotna. Zato v parlamentu posebna delovna skupina že približno dve leti vodi propagandno kampanjo, s katero skuša državljanom razložiti, zakaj je Unija za njih sploh pomembna. Nove članice seveda predstavljajo bolj zahteven zalogaj, saj so v Evropo prišle z veliko pričakovanji in velikim zanimanjem, zato so za njih izdelali še posebno gradivo. Po vsej Uniji v akciji sodeluje okrog 400 ljudi, v Bruslju pa za usklajevanje skrbi skupina okrog desetih ljudi. Z upanjem, da bodo v zadnjih treh tednih na volišča privabili čim več ljudi.

Priprave na veliko volilno noč
Evropski parlament za kampanjo za volitve letos namenja skoraj 8,5 milijona evrov, vendar pa gre pri tem le za del sredstev, saj svoje kampanje vodijo tudi države članice in politične stranke. Sicer pa se v Bruslju te dni pospešeno pripravljajo tudi na veliko volilno noč. V nedeljo 13. junija bo namreč po zaprtju še zadnjih volišč pozno v noč potekalo glavno preštevanje glasov.

Iztek roka za glasovanje po pošti
Danes opolnoči se bo iztekel tudi rok, do katerega lahko volivci, ki bodo na dan glasovanja v tujini, Republiški volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati po pošti. Do takrat lahko slovenski državljani, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji in še niso vpisani v stalno evidenco volilne pravice teh državljanov, zahtevajo vpis v evidenco volilne pravice državljanov RS-a, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji za te volitve.