Ali gre za dokončni preskok ali le za začasno posledico pandemije, bomo šele videli, a zanesljivo se bo gospodarska vloga Kitajske v prihodnosti krepila.
Podatek niti ni tako presenetljiv, saj je bilo kitajsko gospodarstvo edino izmed velikih svetovnih gospodarstev, ki je v pandemičnem letu 2020 raslo. Vse bogatejši Kitajci so kupovali evropske avtomobile in luksuzno blago, evropske države pa kitajsko medicinsko opremo ter elektroniko. Zrasla sta izvoz in uvoz, a na skoraj 200 milijard evrov se je povečal tudi evropski primanjkljaj v trgovini s Kitajsko.
"Kitajska se je uspešno spopadla s posledicami pandemije, prav tako pa je delež tujih naložb ostal visok," je dejal James Chan iz Konference ZN-a za trgovino in razvoj.
Čezatlantsko trgovino je pandemija bolj prizadela. Iz ZDA je Unija uvozila za 13 odstotkov manj in tja izvozila za osem odstotkov manj. ZDA in Združeno kraljestvo ostajata največja evropska izvozna trga, a trgovino sta prizadela še trgovinska vojna z ZDA in brexit.
"Posledice pandemije bomo premagali samo z okrepljeno trgovino," je dejala britanska ministrica za trgovino Liz Truss.
A trende utegne spremeniti prav pandemija. Unija ne želi biti tako odvisna od kitajskih dobav medicinske in tehnološke opreme, dobavne verige se bodo skrajšale, približale ciljnim državam. Trgovino z ZDA bodo na drugi strani okrepili evropski in ameriški svežnji pomoči, zato se razmerja kljub novemu naložbenemu dogovoru med Unijo in Kitajsko utegnejo znova spremeniti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje