"Ta komisija, prva v razširjeni Uniji s 27 državami članicami, se je morala spopasti z enim najtežjih obdobij, kar jih je EU kdaj doživel, v času velikih gospodarskih in socialnih sprememb. Naši rezultati kažejo, da smo se trdno držali temeljnih vrednot in ciljev, zaradi katerih je postala Unija tako uspešna, in bodo močno prispevali k prihodnjemu razvoju evropskega projekta. Zlasti sem ponosen na naš odziv na gospodarsko in finančno krizo, naš ambiciozen program boja proti podnebnim spremembam ter oblikovanje resnične evropske energetske politike. Prevzemamo vodilno vlogo pri usmerjanju globalizacije v skladu z evropskimi vrednotami in spodbujanju evropskih interesov po vsem svetu. Zdaj imajo evropski državljani priložnost, da na volitvah v Evropski parlament izrazijo svoj pogled na prihodnost. Pozivam jih, da izkoristijo svojo demokratično pravico,“ je bil z delom Komisije zadovoljen njen predsednik, Portugalec José Manuel Barroso.
Pol leta pred zaključkom mandata, ki se bo iztekel 31. oktobra 2009 (začel se je 22. novembra 2004), je Komisija polna hvale na svoj račun.
Komisja ščiti evrospke interese
Komisija je - tako so zapisali na svoji spletni strani - spodbujala učinkovita in ambiciozna partnerstva z globalnimi partnerji za zaščito evropskega interesa in vrednot, se odločno odzvala na finančno in gospodarsko krizo, uporablja integriran pristop k boju proti podnebnim spremembam in zagotavljanju varne oskrbe z energijo. Med svojimi dosežki izpostavlja še okrepljene pravice potnikov, nižje cene mobilnih klicev v tujini in lažja čezmejna plačila.
S predlogom, da se črta skoraj 10 odstotkov nepotrebne zakonodaje in zmanjšajo upravne obremenitve zlasti za mala in srednje velika podjetja, je Komisija poenostavila pravni red EU-ja. Evropska komisija je utrdila tudi svojo mednarodno vlogo pri reševanju težav v zvezi z revščino, zdravjem, migracijami in varnostjo. Svoj vpliv je pokazala ob krizah v Gruziji, na Bližnjem vzhodu in v Afriki.
Dela ne zmanjka
Kljub številnim uspehom pa ostaja še nekaj dela; trgovinska pogajanja iz Dohe še niso zaključena, Komisija je predložila predloge za reformo finančnih trgov, povečanje zaposlenosti in reševanje drugih perečih izzivov. Ena največjih nalog Komisije še naprej ostaja ratifikacija Lizbonske pogodbe.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje