Evropska komisija je v sredo obiskala tudi Krko. Foto: MMC RTV SLO
Evropska komisija je v sredo obiskala tudi Krko. Foto: MMC RTV SLO
Evropska komisija
Končno poročilo bo Evropska komisija predstavila spomladi prihodnje leto. Foto: MMC RTV SLO
Analiza Evropske komisije se nanaša na celoten spekter zdravil, predvsem pa na zdravila, ki jim je patentno varstvo preteklo pred kratkim, oziroma na generike, ki so prvič na trgu. Foto: MMC RTV SLO

To je po besedah komisarke Neelie Kroes ključno sporočilo predhodnega poročila o preiskavi v farmacevtskem sektorju. O imenih izvornih in generičnih proizvajalcev, vključenih preiskavo, ni želela govoriti, a je dejala, da se lahko hitro ugotovi, za koga gre.

Evropska komisija tudi v Krki
Evropska komisija je januarja sprožila preiskavo proti farmacevtskemu sektorju zaradi sumov o omejevanju konkurence na trgu izvirnih in generičnih zdravil. Komisija je opravila vrsto nenapovedanih inšpekcijskih pregledov 43 farmacevtskih podjetij, ki izdelujejo izvirna zdravila, 27 podjetij, ki izdelujejo generična zdravila.

Evropska komisija je obiskala tudi novomeško Krko, ki se uvršča v vrh generičnih farmacevstkih podjetij v Evropi, vendar v Bruslju tega niso mogli potrditi, saj o konkretnih imenih ne želijo govoriti.

Kroesova je pojasnila, da se je preiskava nanašala na čim večje inoviranje in cenovno dostopnost, saj bi večje inovacije in cenejša zdravila "pomenili boljše življenje in prihranke za bolnike, vključno z vladami". Dodala je, da po enem letu, ko je na voljo generično zdravilo, cene padejo za 20 odstotkov, po dveh letih za 25 odstotkov, v redkih primerih pa se zgodi, da cene padejio tudi za 80 ali 90 odstotkov. Stropki zavlačevanja z začetkom prodaje generikov za potrošnike pa znašajo tri milijarde evrov.

Štiri metode za "zavlačevanje"
Komisija se je tako v preiskavi omejila na nekatere najbolj škodljive prakse, ki bodisi zavlačujejo bodisi preprečujejo prihod generikov na tržišče. Najprej je komisarka izpostavila "patentno grozdenje", ko podjetje okrog zdravila oblikuje gosto mrežo patentov. Za samo eno zdravilo je tako lahko vloženih tudi do 1.300 različnih patentov.

Nato sledijo številni sodni spori glede patentov, ki jih inovativni proizvajacli vodijo proti generičnim tovarnam. V povprečju traja tri leta, da se spor razreši, v večini primerov pa originalni proizvajalci izgubijo. Tretji primer pa so poravnave pri patentih, ki omejujejo dostop na trg generičnim podjetjem. Tovrstna plačila znašajo več kot 200 milijonov evrov.

Komisarka je omenila še posredovanje pred regulatornimi organi, ki morajo odobriti generike in določitri njihovo ceno ter status nadomestil. Ta posredovanja postopek potrjevanja upočasnijo za štiri mesece.

Končno poročilo spomladi prihodnje leto
Končno poročilo bo Evropska komisija predstavila spomladi prihodnje leto, predstavljeno poročilo pa je le poročilo o napredku, ki daje nove možnosti. Komisija sicer začenja nova posvetovanja, ki bodo trajala do januarja.

Kroebsova je iozopstavila še, da komisija ne bo omahovalan pri sprožitvi preiskav proti posameznim podjetjem, če se izkaže, da kršijo konkurenčno pravo EU-ja. Verjetneje pa je, da se bo zadeva reševala do primera do primera, kot da bi prišlo do splošne poravnave v sektorju. Analiza Evropske komisije se nanaša na celoten spekter zdravil, predvsem pa na zdravila, ki jim je patentno varstvo preteklo pred kratkim, oziroma na generike, ki so prvič na trgu. Za primerjavo so bila vključena tudi nekatera najbolj prodajana zdravila na trgu, reprezentativni vzorec pa je vključeval 219 molekul.

A. M.