Ministri EU-ja za telekomunikacije so se namreč na tokratnem videozasedanju osredotočili na aplikacijo za sledenje stikom okuženih z novim koronavirusom, ki naj bi olajšala rahljanje ukrepov za zajezitev virusa. Izvršna podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager, pristojna za digitalno strategijo, je v ponedeljek poudarila, da lahko ta aplikacija bistveno prispeva k temu, da bo med poletnimi počitnicami vsaj do določene mere mogoče potovati.
Koritnik je poudaril, da je v razpravi podprl usklajen pristop, transparentnost, varstvo zasebnosti in upoštevanje kibernetske varnosti, ter da mora aplikacija temeljiti izključno na prostovoljni osnovi. "Slovenska ustavna zaščita pravice do zasebnosti je med tremi najbolj restriktivnimi v EU, takoj za Nemčijo in Avstrijo. Pri iskanju skupne rešitve od teh standardov ne bomo odstopali," je poudaril minister v telefonskem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju.
Vlada o tem še ni razpravljala, je dodal. Poudaril je, da na vprašanje, kdaj bi lahko bila aplikacija na voljo v Sloveniji, ne more odgovoriti, saj da ne gre za stvar tehnike, temveč so ključna druga vprašanja. Ob tem poudarja, da mora vodilno vlogo pri iskanju teh rešitev prevzeti ministrstvo za zdravje, saj mora svoje mnenje podati predvsem zdravstvena stroka, ministrstvo za javno upravo pa bo sodelovalo pri razvoju rešitev.
Koritnik za skupno evropsko aplikacijo
Koritnik sicer podpira predlog luksemburškega premierja Xavierja Bettela, ki je kot najboljšo možnost navedel razvoj skupne evropske aplikacije. Skupen evropski nastop bi namreč po njegovem prepričanju okrepil zaupanje v takšno aplikacijo. Na ravni EU-ja se po ministrovih besedah iščejo odprtokodne rešitve, kar pomeni, da pri razvoju ne gre za vprašanje časa, ampak skladnosti tehnične rešitve z zakonodajo posamezne članice.
V EU-ju aplikacijo po razpoložljivih neuradnih informacijah že uporabljajo Poljska, Češka, Slovaška in Madžarska, velika večina preostalih držav pa jih še razvija.
Smernice že določene
Članice EU-ja so sredi aprila opredelile smernice za mobilne aplikacije za sledenje stikom okuženih z novim koronavirusom, ki naj bi olajšale opuščanje omejevalnih ukrepov zaradi pandemije. Aplikacije naj bi ljudi, ki so bili določen čas v bližini okužene osebe, opozarjale, naj se testirajo ali samoizolirajo, ne da bi razkrile identiteto okužene osebe. Uporaba aplikacij mora biti prostovoljna in časovno omejena. Temeljiti mora na anonimiziranih podatkih. Uporabljala naj bi se tehnologija Bluetooth, ki ne omogoča sledenja lokacij posameznikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje