Glavna cilja novih ukrepov sta učinkovito ločevanje dobave in prenos omrežij ter enakopravno in strogo uveljavljanje načel za liberalizacijo energetskega trga v podjetjih zunaj EU-ja, je povedal predsednik komisije Jose Manuel Barroso. Pojasnil je, da če neko podjetje prodaja elektriko in plin ter je hkrati lastnik omrežja, njegovi tekmeci nimajo poštenega dostopa do tega omrežja. "To ne le onemogoča konkurenčnost, temveč ogroža dolgoročno varnost dobave in preprečuje nastajanje novih podjetij za obnovljivo energijo", je odločitev komisije pojasnil njen predsednik.
Predlog ni prepričal Nemčije
Barroso se je zavzel tudi za stroge pogoje za tuja energetska podjetja, ki želijo vlagati v EU. Šlo naj bi predvsem za obrambo pred ruskimi energetskimi podjetji, ki so v lasti države.
Načrte Evropske komisije pa ni zavrnila samo Rusija, temveč tudi Nemčija. Ruski energetski velikan Gazprom je sporočil, da bo predlog Komisije o omejitvi vlaganj tujih družb v evropska prenosna omrežja preučil z vidika posledic, ki bi jih ta imela na evrospko oskrbo z energijo.
Združenje nemških energijskih podjetij VDEW je prepričano, da ločevanje dejavnosti ne bo izboljšalo niti konkurence niti varnosti oskrbe z energijo.
Načrt za javno financiranje Galilea
Po propadu pogajanj s konzorcijem zasebnih podjetij o satelitsko-navigacijskem sistemu Galileo je Komisija predstavila tudi svoje načrte za njegovo javno financiranje, saj naj bi ga financirali iz neizkoriščenih sredstev za kmetijstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje