"Lizbonska pogodba je po oceni parlamenta boljša kot zdajšnja pogodba in krepi moč EU-ja na pomembnih področjih," so sporočili iz švedskega parlamenta po koncu zasedanja, ki se je zavelklo pozno v noč.
Pogodbo so podpirale vse štiri stranke vladajoče koalicije in največja opozicijska stranka, socialdemokrati, nasprotovali pa sta ji evroskeptična Leva stranka in Zeleni, ki pa imata premalo poslancev, da bi lahko vplivali na izid glasovanja.
"To je pomemben korak naprej. Lizbonska pogodba bo naredila Evropsko unijo bolj demokratično, transparentno in močno na svetovnem prozorišču," je odločitev švedskega parlamenta pozdravil predsednik Evropske komisije in dodal, da bi pogodba zagotovo pomagala med krizo v Gruziji in pri spopadanju s svetovno finančno krizo.
Čakajoč na Čehe in Irce
Do zdaj pogodbe nista potrdili le še Češka in Irska. Pred glasovanjem na Češkem mora parlament počakati na odločitev ustavnega sodišča, ki presoja, če je pogodba skladna s češko ustavo. Odločitev sodišča pričakujejo prihodnji teden, a ni za pričakovati, da bi njen parlament glasoval do konca leta in pred češkim prevzemom predsedovanja EU-ju.
Bolj se zapleta pri potrditvi pogodbe na Irskem, kjer so jo na referendumu zavrnili. Trenutno se kot najverjetnejša možnost kaže razpis še enega referenduma, ob dodatnih zagotovilih Dublinu, da določbe pogodbe ne bodo vplivale na za Irce občutljiva vprašanja, kot je na primer splav.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje