Kampanja proti ustavi je močna tudi na Otoku. Foto: Reuters
Kampanja proti ustavi je močna tudi na Otoku. Foto: Reuters
Britanski zunanji minister Jack Straw
Straw je nagovoril britanske poslance. Foto: Reuters

Britanski zunanji minister Jack Straw je v parlamentu potrdil, da je vlada zamrznila postopek za razpis referenduma o evropski ustavi.

V skladu z napovedmi bi morali Britanci o ratifikaciji ustave odločati spomladi prihodnje leto. Straw je dejal, da so časi po zavrnitvi ustave v Franciji in na Nizozemskem negotovi, zato nima nobenega smisla nadaljevati priprav na referendum.

Stop za ustavo?
Zaradi britanske odločitve so se pojavili strahovi, da se je pot sedanje evropske ustave končala in da bo London kmalu dokončno odpovedal ratifikacijo dokumenta. Javnomnenjske raziskave sicer kažejo, da bi ustava gladko padla tudi na referendumu v Veliki Britaniji.

Straw je pojasnil, da Velika Britanija ne more sama odločati o usodi ustave, s tem pa odgovoril predstavniku konservativcev Liamu Foxu, sicer zunanjemu ministru v senci, ki je predlagal vladi, naj ustavo razglasi za mrtvo.

Poljska za nadaljevanje procesa
Poljska je dopoldne pozvala Britanijo, naj nadaljuje ratifikacijo ustave. Namestnik zunanjega ministra je dejal, da je ustava sicer politično mrtva, vendar pa se mora proces ratifikacije nadaljevati. "Velika Britanija bo julija za pol leta prevzela vodenje 25-erice, zaradi česar je odločitev uradnega Londona še bolj pomembna," je dodal.


Odzivi na odločitev

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso
"Za zdaj še nisem slišal, da bi katera od članic želela sprejeti dokončno odločitev ... Vse države, vključno z Veliko Britanijo, želijo razpravljati o zadevi na vrhu Evropskega sveta."

Predsedujoči EU-ju Jean-Claude Juncker
"Britanska odločitev ne pomeni, da je evropska ustava mrtva. Britanci bi morali za to jasno povedati, da je ne bodo ratificirali, a tega niso storili."

Nemški zunanji minister Joschka Fischer
"V zadnjih dneh sem se po telefonu večkrat pogovarjal z britanskim kolegom, zato me odločitev ni presenetila. Menim, da nas bo vse skupaj vodilo v podrobno razpravo na vrhunskem zasedanju Evropskega sveta."


Poziv Chiraca in Schröderja
Francoski predsednik Jacques Chirac in nemški premier Gerhard Schröder sta sicer evropske države že pred britansko odločitvijo pozvala, naj kljub padcu ustave v Franciji in na Nizozemskem nadaljujejo postopke ratifikacije.