Slovenija naj "reformira pokojninski sistem in spodbuja dejavno staranje s ciljem zvišanja stopnje zaposlenosti starejših delavcev in izboljšanja dolgoročne vzdržnosti javnih financ," se glasi prvo priporočilo Evropske komisije v oceni uresničevanja lizbonske strategije za rast in delovna mesta.
Slovenija v boljši skupini držav
V drugem priporočilu pa EK Sloveniji svetuje, naj si "v okviru pristopa prožne varnosti prizadeva proti razdrobljenosti trga dela, še posebej s proučitvijo ustreznosti zaščite delavcev s pogodbami za nedoločen čas in pogojev za tako imenovano študentsko delo".
Slovenija z dvema priporočiloma, podobnima kot v prejšnjih dveh letih, spada v polovico boljših držav. Najbolje so se v oceni Evropske komisije odrezali Danska, Finska, Švedska in Luksemburg, ki priporočil sploh niso dobili, najslabše pa Bolgarija, Grčija, Italija, Latvija, Litva, Madžarska, Poljska in Romunija s po štirimi priporočili.
Priporočila EK-ja niso zavezujoča
Priporočila Evropske komisije državam članicam niso zavezujoča, kar pomeni, da se zaradi njihovega neupoštevanja nobena država ne more znajti pred Sodiščem Evropskih skupnosti. Kljub temu lahko pomenijo resno kritiko vladam, ki ne izpolnjujejo ciljev, h katerim so se zavezale. S tem priporočila spodbujajo notranjo razpravo v posameznih članicah.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje