Luksemburg predlaga zamrznitev britanskega rabata, ne pa tudi znižanja. Foto: EPA
Luksemburg predlaga zamrznitev britanskega rabata, ne pa tudi znižanja. Foto: EPA
Jose Manuel Barroso
Unija bo obljubo o nadaljnji širitvi držala, pravi predsednik Evropske komisije. Foto: EPA
Vrh Unije v Bruslju naj bi bil zgodovinski. Foto: EPA

Voditelje sem pozval, naj razmišljajo prek nacionalnih interesov svojih držav.

Jose Manuel Barroso

Ob tem je dodalo, da bi bila višina rabata Velike Britanije po letu 2013 odvisna od Unijine reforme kmetijskih odhodkov. Rabat bi se zamrznil leta 2007 in bi bil do leta 2013 na isti ravni kot leta 2004.


Juncker izvaja pritisk?
Luksemburški premier Jean-Claude Juncker kljub omenjenemu predlogu dvomi, da mu bo na vrhu uspelo doseči sprejetje finančne perspektive za Unijo med letoma 2007 in 2013. V predlogu je tudi predvideno, da se poraba Unije zadrži na 1,06 BDP-ja pri obveznostih in 1,0 odstotka pri plačilih. Po njegovem mnenju bi moralo biti to sprejemljivo za vse članice. Nekateri izkušeni diplomati menijo, da je izkušeni Juncker prikazal razmere slabše, kot so, zato da bi pri kolegih znižal pričakovanja in na tako izvajal na njih pritisk.

Predsedstvo meni, da bi morala Evropska komisija leta 2011 pripraviti reformo sistema prispevanja v skupni proračun, ki pa bi morala po mnenju predsedstva ostati do leta 2013 nespremenjena.


Možna scenarija ob nesprejetju finančne perspektive:
- V naslednjem proračunskem obdobju lahko - če se s tem strinja Evropski parlament - obvelja proračun iz odbobja 2000-2006. Letni proračuni bi temeljili na ravni iz leta 2006, povečani pa bi bili za povprečno raven prejšnjega obdobja. Ta ne bi smela bili večja od pričakovane rasti v EU-ju.

- Če parlament zavrne to možnost, bo EU deloval na osnovi letnih proračunov. Prejšnji proračun bi se tako podaljševal vsak mesec posebej. Poraba bi temeljila na letu 2006, vendar pa bi bilo zelo težko dobiti sredstva za večletne projekte.

Barrosov predlog
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa predlaga, da Evropska unija leta 2008 spet preuči svoj dolgoročni proračun.

Če bomo leta 2008 spet preučili proračun, lahko tudi spremenimo prednosti, ki se bodo takrat morda izkazale kot pomembnejše za prihodnost Evropske unije, je povedal. Glede nadaljnje širitve pa je dejal, da mora Unija najprej preučiti nastalo situacijo po dveh neuspelih referendumih, vendar pa bo svojo obljubo za širitev držala. Dodal je, da bi v primeru zavrnitve proračuna Unija padla v permanentno krizo in paralizo.

Rumena luč za ustavo
Pozval je tudi k začasni ustavitvi ratifikacijskega procesa evropske ustave. To je pojasnil z izjavo, da je po dveh zavrnitvah pogodbe priporočljivo biti preudaren. Ne moremo reči, da je ustava mrtva, je pa jasno, da evropska enotnost ni več tema, ki bi navduševala volivce.

Po poročanju francoske televizije je Barroso še dejal, da se mora Unija zdaj osredotočiti predvsem na gospodarsko rast in zaposlenost, pojasnil pa je tudi, da EU ni imel "plana B" ali kakršne koli druge čarobne rešitve.

Barroso še upa, da bodo voditelji razmišljali prek nacionalnih interesov. Zaprosil jih je, naj bodo v svojem delovanju kompromisni, saj "smo lahko vsi skupaj zmagovalci".

Besede predsednika komisije gredo precej na roko Veliki Britaniji, saj je njen premier Tony Blair že na srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom pozival k ustavitvi procesa ratifikacije.

Barroso je sicer še pred kratkim članice EU-ja pozval, naj se vzdržijo enostranskih odločitev glede ustavne pogodbe (več tukaj).

Voditelje sem pozval, naj razmišljajo prek nacionalnih interesov svojih držav.

Jose Manuel Barroso