Maas je na novinarski konferenci pred srečanjem povedal, da je treba zagotoviti, da bodo interesi in vrednote EU-ja bolj slišani po svetu, kar velja predvsem za Zahodni Balkan.
"Kot EU morda nismo vedno najglasnejši glas na Zahodnem Balkanu, a smo daleč najpomembnejši politični in gospodarski partner za vse države regije. Zato moramo poslati jasno sporočilo tamkajšnjim ljudem. Vaša prihodnost je v Uniji, tega si tudi želimo," je poudaril Maas.
Državam je treba zagotoviti verodostojno evropsko perspektivo, da bi proevropskim silam v regiji dali zagon za potrebne reforme. Širitev na Zahodni Balkan je geostrateška prioriteta EU-ja, je še povedal Maas in dodal, da se Slovenija lahko pri tem zanese na podporo Nemčije.
Logar se je zahvalil za izraženo podporo. Ponovil je, da bo Slovenija v času predsedovanja pripravila neuradni vrh EU-Zahodni Balkan. Na njem namerava predlagati pripravo rednih vrhov EU-ja z državami Zahodnega Balkana in vključitev državljanov teh držav v razpravo o prihodnosti Evrope.
Kot so po srečanju sporočili z MZZ-ja, je minister v pogovoru z Maasom poudaril, da je treba regiji posvečati več pozornosti tudi s strateškega in geopolitičnega vidika.
Maas poudarja pomen vladavine prava
Nemški zunanji minister je poudaril še pomen vladavine prava. "Vladavina prava je ena od temeljnih vrednot, ki držijo Evropsko unijo skupaj," je dejal. Veseli ga, da bo Slovenija nadaljevala izvajanje mehanizma o vladavini prava, ki ga je vzpostavila Nemčija.
Logar predstavil slovenske načrte
Logar je nemškemu kolegu na srečanju predstavil slovenski del skupnega programa tria predsedstev Svetu EU-ja, ki ga poleg Nemčije in Slovenije sestavlja še trenutno predsedujoča Portugalska. Povedal je, da je Slovenija v zadnji fazi sprejemanja programa svojega predsedovanja.
Slovenija bo posebno pozornost namenila krepitvi odpornosti Unije v kriznih razmerah in učinkovitejši obravnavi različnih kriznih razmer. V središču bodo gradnja evropske zdravstvene unije, zagotavljanje večje avtonomnosti EU-ja v povezavi z dostopnostjo zdravil in cepiv ter ukrepi na področju kibernetske varnosti. V okviru konference o prihodnosti Evrope si bo Slovenija v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo prizadevala za vključujočo in poglobljeno razpravo o prihodnosti celine, so po srečanju navedli na zunanjem ministrstvu.
Pred pogovori je Logar napovedal, da bo nemškemu kolegu predstavil epidemiološke razmere v Sloveniji, ki se izboljšujejo, in pa potek cepljenja proti covidu-19. Govorila sta tudi o okrevanju Evrope po pandemiji. Strinjala sta se, da pri tem ni časa za počitek.
Odnosi "še nikoli tesnejši" – krepitev gospodarskega sodelovanja
O okrevanju gospodarstva in prilagajanju evropskega gospodarstva novim izzivom po pandemiji je Logar dopoldne govoril tudi s članoma izvršnega odbora Zveznega združenja nemške industrije. Pogovor je bil namenjen krepitvi gospodarskega sodelovanja z Nemčijo kot najpomembnejšo zunanjetrgovinsko partnerico Slovenije, še posebej na področju avtomobilske industrije in novih tehnologij.
Oba sta poudarila izjemno tesne odnose med državama, ki po besedah Maasa "niso bili še nikoli tesnejši".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje