"Naša Evropa je že pokazala enotnost in odločnost. Vstopila je v novo dobo," je v nagovoru dejal Macron in povedal, da bodo morali evropski voditelji na neformalnem vrhu v Versaillesu, ki ga bo 10. in 11. marca gostilo francosko predsedstvo Svetu EU-ja, odločiti o novem ekonomskem modelu EU-ja, ki ga ta potrebuje zaradi ruske invazije v Ukrajino.
Po prvotnih načrtih bi morali na vrhu razpravljati o "evropskem modelu rasti in naložb za 2030". Evropa pa "mora zdaj sprejeti plačilo cene miru, svobode in demokracije. Mora vlagati več, da bi bila manj odvisna od drugih celin in da bi lahko sama sprejemala odločitve", je povedal Macron, ki se je zavzel za več naložb v energetsko neodvisnost in obrambo EU-ja.
Macron je poudaril, da bo z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom govoril, dokler bo treba. "Odločil sem se, da ostanem v stiku s predsednikom Putinom, dokler bom lahko, dokler bo treba, da bi ga prepričal, naj se odpove nasilju (...) in preprečil širjenje konflikta," je dejal francoski predsednik.
Macron je že pred rusko invazijo večkrat govoril s Putinom, da bi preprečil konflikt, dvakrat pa sta se predsednika Rusije in Francije slišala tudi pozneje.
"Nismo v vojni z Rusijo," je še dejal Macron. Povedal je, da Francija stoji ob strani vsem Rusom, ki protestirajo proti vojni.
Poudaril je tudi pogum ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki je kljub bombardiranju ostal v Kijevu.
Gruzija napovedala vložitev prošnje za članstvo v EU-ju
Gruzija bo "takoj" zaprosila za članstvo v Evropski uniji, je danes sporočila gruzijska vladajoča stranka. Za to so se odločili dan po tistem, ko je Evropski parlament pozval k podelitvi statusa države kandidatke Ukrajini.
Vodja gruzijske vladajoče stranke Gruzijske sanje Irakli Kobakhidze je sporočil, da se je stranka odločila "za takojšnjo vložitev prošnje za članstvo v EU-ju". Dodal je, da so to odločitev sprejeli na podlagi "splošnega političnega konteksta in nove resničnosti".
Gruzija poziva EU, "naj po nujnem postopku preuči našo prošnjo in Gruziji podeli status države kandidatke za članstvo v uniji". Z vključitvijo v EU bi se izboljšala blaginja ljudi v državi in varnost, je še povedal vodja vladajoče stranke. K vložitvi prošnje so sicer pozivale tudi opozicijske stranke.
S tem Tbilisi sledi zgledu Ukrajine, ki je že vložila prošnjo za članstvo v EU-ju, v torek pa so tudi evropski poslanci z resolucijo podprli hitro dodelitev statusa kandidatke Ukrajini. Za to so se odločili po ruski invaziji na Ukrajino pred enim tednom.
Tudi če bosta državi prejeli status kandidatke, bosta nato morali skozi dolg in kompleksen pridružitveni postopek. Sprejeti bosta morali tudi korenite reforme.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje