Najbolj se je zapletlo s Turčijo, od katere EU zahteva uresničitev protokola iz Ankare; Ciper pa je celo napovedal enostransko blokado petih poglavij. Makedonija pa zaradi spora z Grčijo spet ni dobila datuma za začetek pogajanj z EU-jem.
Dolga je bila tudi razprava o Makedoniji, ki danes v Bruslju spet ni dobila zelene luči za začetek pogajanj z EU-jem, temveč le dogovor, da se bo EU k temu vprašanju vrnila v prvi polovici prihodnjega leta.
Žbogar upa na konsenz
"Upamo, da bo v tem času dosežen napredek glede imena, kar bi verjetno omogočilo konsenzualno odločitev, da Makedonija končno začne pogajanja z EU-jem," je ob tem dejal zunanji minister Samuel Žbogar. "Glede na to, da je Evropska komisija predlagala začetek pogajanj, v nedogled s tem ne bo mogoče odlašati, pritisk bo vendarle naraščal," je še menil.
Kot je znano, je Evropska komisija oktobra priporočila začetek pogajanj Makedonije z EU-jem, vendar pa morajo na koncu to odločitev soglasno sprejeti države članice. Težava je Grčija, ki temu nasprotuje zaradi spora glede imena.
Glede Turčije velja poleg zahteve po uresničitvi protokola iz Ankare in konstruktivnosti pri reševanju ciprskega vprašanja omeniti še, da naj bi po nekaterih navedbah ti maratonski pogovori in oster pristop Cipra nakazovali, da Turčiji grozi zamrznitev še dodatnih poglavij v pogajanjih z EU-jem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje