Malteške oblasti so sporočile, da same niso več kos razmeram, zato razmišljajo o tem, da bi začasno ustavile izpolnjevanje mednarodnih obveznosti.
V otoški državi veliko povečanje prebežnikov ugotavljajo po lanskem vstopu v EU, saj članstvo pri mnogih prebežnikih vzbuja upanje, da bodo lahko prek Malte lažje vstopili v druge članice povezave.
Na Malti je trenutno v osmih zbirnih centrih nastanjenih 1.030 nezakonitih prebežnikov iz 33 držav, med katerimi je največ Sudancev, Somalijcev, Etiopijcev in Gancev.
Brez prave pomoči iz Bruslja
Letošnje poletje naj bi se njihovo število v primerjavi z lanskim letom podvojilo. V preteklih letih je na Malto prispelo okoli 1.000 prebežnikov, približno tri četrtine slednjih pa je lahko ostalo v državi, ki pa so jo večinoma zapustili v treh letih.
Na Malti se pritožujejo tudi nad počasno pomočjo iz Bruslja. "Nihče nam ne priskoči na pomoč. Naše zmogljivosti in viri ne zadostujejo. Težavo imamo na lastnih plečih in odločili smo se, da pustimo odprte vse možnosti. Nam lahko kdo kaj očita?" je oster notranji minister Tonio Borg.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje