"Mislim, da se položaj za Slovence ne bo poslabšal," meni Mate, ki v okviru slovenskega predsedstva vodi zasedanje notranjih ministrov. "Verjamem, da z ZDA lahko vzpostavimo takšen sistem elektronske avtorizacije potovanj, da navadni ljudje ne bodo občutili nikakršnih neprijetnosti," je še dodal.
Notranji ministri EU-ja bodo pod vodstvom Mateja predvidoma potrdili mandat Evropski komisiji za pogajanja z ZDA o prihodnji vizumski ureditvi med ZDA in Evropsko unijo. Osrednja točka pogajanj je prav elektronski sistem avtorizacije potovanj (ESTA), vprašanje pa je, ali bo ESTA imel status elektronskega vizuma.
ZDA sicer ESTA uveljavljajo za ves svet, tako da bo obvezen za vse države članice, tudi za tistih 15, med njimi Slovenijo, ki so v programu visa waiver, ki omogoča krajša potovanja v ZDA brez vizumov. "O ESTA se ne moremo pogajati, to je v ZDA zakon," je poudaril Mate in dodal: "Najti pa moramo rešitev, katere podatke in pod katerimi pogoji bomo posredovali."
Poglavitno vprašanje pri tem je, koliko dostopa bodo imele ZDA do skupnih evropskih baz podatkov, na primer do schengenskih ali vizumskih informacijskih baz. "V osnovi gre za to, da je treba ločiti rešitev, kateri podatki so nacionalni in kateri evropski."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje